Dijital içerik pazarlaması ve itibar yönetimi: Antalya restoranlarının sosyal medya stratejileri üzerine bir analiz
A qualitative study on digital content marketing strategy: The case of restaurants in Antalya
- Tez No: 958766
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA EVLA MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışma, Antalya'daki restoranların dijital içerik pazarlaması stratejilerini, sosyal medya stratejileri bağlamında nitel bir yaklaşım çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Sosyal medya, restoranların müşteriyle olan etkileşimini güçlendirmesi ve dijital itibarlarını yönetmeleri açısından stratejik bir mecra haline gelmiştir. Bu bağlamda, araştırma kapsamında Antalya'da faaliyet gösteren belirli restoranların sosyal medya hesapları nitel içerik analizi yöntemiyle incelenmiş; içerik türleri, paylaşım sıklığı, kullanılan görsel dil, kampanya stratejileri ve kriz dönemlerine ait dijital yansımalar değerlendirilmiştir. Çalışmada sayısal verilerden ziyade, içeriklerin anlamı, iletilen mesaj biçimi ve marka temsiliyetine dair sembolik ifadeler ön plana çıkarılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, restoranların dijital içerik üretiminde hangi stratejik yaklaşımları benimsediği ve bu yaklaşımların dijital itibar oluşturmaya nasıl katkı sağladığı analiz edilmiştir. Sonuç olarak, başarılı bir dijital içerik stratejisinin, restoranların sosyal medyada kurumsal kimliğini yansıtma ve itibari yapılandırma süreçlerinde kritik bir rol oynadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the digital content marketing strategies of restaurants in Antalya within the framework of their social media strategies, through a qualitative research approach. Social media has become a strategic medium for restaurants to strengthen their interaction with customers and manage their digital reputation. In this context, the social media accounts of selected restaurants operating in Antalya were examined using qualitative content analysis. Content types, frequency of posts, use of visual language, campaign strategies, and digital reflections during crisis periods were evaluated. Rather than focusing on numerical data, the study highlights the meanings of the content, the forms of messages conveyed, and the symbolic expressions related to brand representation. Based on the findings, the study interprets the strategic approaches adopted by restaurants in digital content production and explores how these approaches contribute to the construction of digital reputation. As a result, it is observed that a successful digital content strategy plays a critical role in reflecting corporate identity and shaping reputation on social media platforms.