Dijital oyunlar üzerinden yapılan yapay zeka teknolojilerinin etik yansımasının değerlendirilmesi: Detroit: Become Human örneği
Evaluation of the ethical implications of artificial intelligence technologies through digital games: The case of Detroit: Become Human
- Tez No: 958767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTÜRK YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Hayatımızın her alanında etkisini gösteren teknoloji, toplumsal sistemde yenilik ve dönüşümlere zemin hazırlayarak etkisini giderek arttırmaktadır. Bu bağlamda, 20. yüzyıla damgasını vuran en önemli buluşlardan biri olan yapay zeka, geçmişten günümüze artan popülaritesiyle günümüzün ayrılmaz bir parçası haline gelerek bugünü ve geleceği şekillendiren en etkili araçlardan biri olarak değerlendirilmektedir. Yeni medya araçlarından biri olan dijital oyunlar, geniş kitlelere ulaşma kabiliyeti ve oyuncuların oyun içerisindeki karakterlerle kendilerini özdeşleştirme nedeniyle, kullanıcılar üzerinde etki yaratmakta ve etik sorunların sorgulanmasına olanak tanımaktadır. Bu anlamda, dijital oyunlar, yapay zeka teknolojilerinin insan yaşamındaki yansımalarını anlamak için bir zemin oluşturarak bireylerin etik düşünme süreçlerini etkileme potansiyeline sahiptir. Bu bağlamda çalışma, dijital oyunlar üzerinden yapay zeka teknolojilerinin etik yansımalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Dijital oyun sektöründeki gelişmeler ve yeni medya alanında yapay zeka teknolojilerinin artan kullanımı, yapay zekanın geleceğe yönelik etik sorunlarını belirmeye katkı sağlayacaktır. Çalışmada ''Detroit: Become Human'' adlı oyunun tercih edilmesinin sebebi, oyun içerisinde Android karakterlerin insanlarla olan ilişkileri aracılığıyla etik konuların ön plana çıkmasıdır. Bu bağlamda, Android ve insan etkileşimlerinin toplumsal etik sorunlarının simgesel örneğini incelemek için göstergebilimsel analiz yöntemi uygulanarak, oyunun içeriği ve yapısının, yapay zekanın gelecekteki etik riskleri hakkında farkındalık yaratma potansiyeli incelenmiştir. Araştırma, dijital oyunların etik sorunlarını temsil etme gücünü değerlendirerek, bu temsilin geleceğe yönelik risklerini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Technology, which influences every aspect of our lives, continues to increase its impact by paving the way for innovtion and transformation within the social system. In this context, artificial intelligence- one of the most significant inventions that marked the 20th century- has become an integral part of contemporary life with its growing popularity from past to present, and is now regarded as one of the most influential tools shaping both today and the future. As one of the new media tools, digital games have the ability to reach large audiences and influence users due to players' tendency to identify with in-game characters, thereby enebling the questioning of ethical issues. In this regard, digital games provide a platform for understanding the reflections of artificial intelligence Technologies on human life and possess the potential to influence individuals' ethical reasoning processes. In this context, the study aims to examine the ethical implications of artificial intelligence Technologies through digital games. Developments in the digital game industry and the increasing use of artificial intelligence technologies in the field of new media are expected to contribute to identifying future ethical issues related to AI. The reason for selecting the game ''Detroit: Become Human'' is that it brings ethical issues to the forefront through the relationships between Android characters and humans within the game. Accordingly, a semiotic analysis method has been applied to examine the symbolic representation of social and ethical problems through Android-human interactions. The content and structure of the game are analyzed in terms of their potential to raise awareness about the ethical risks posed by artificial intelligence in the future. The research aims to evaluate the capacity of digital ganes to represent ethical issues and to reveal the potential risks such representations may entail for the future.