Assessment of physicochemical treatment alternatives for wastewaters
Atıksular için fizikokimyasal arıtma alternatiflerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 95877
  2. Yazar: IŞIN EVREN ŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Mevsimsel işletim özelliğine sahip yerleşim yerlerinin en büyük problemlerinden biri, insanların yaşamsal faaliyetleri sonucu ortaya çıkan atıksuların arıtılmasıdır. Ülkemizde evsel atıksu arıtma tesisleri genellikle biyolojik arıtma süreçlerine göre tasarlanmakta ve işletilmektedir. Ancak, klasik uygulanan biyolojik arıtma süreçleri, günlük, haftalık ve mevsimlik debi ve yük değişimleri gösteren yazlık yerleşimlerde verim ve işletme sorunları yaratmaktadır. Anında devreye alınabilmesi ve çıkarılabilmesi, debi ve yük değişimlerinden çok fazla etkilenmemesi nedeniyle, yazlık yerleşimler için fizikokimyasal arıtma sistemleri önerilmektedir. Bu tezin amacı, evsel atıksuların fizikokimyasal yöntemlerle (pıhtılaştırma- yumaklaştırma - çökeltim), arıtılabilirliğinin incelenmesidir. Bu amaçla yapılan deneyler üç aşamadan oluşmaktadır, bunlar: en uygun kimyasal madde ve dozunun belirlenmesi; ön çökeltimin fizikokimyasal arıtma üzerindeki etkisinin araştırılması ve ardışık dozlamanın fizikokimyasal arıtma verimine etkisinin gözlenmesidir. İlk aşamada çeşitli kimyasalların (kireç Ca(OH)2, alum Aİ2SO4.I8H2O, demir sülfat FeS04-7H20), değişik dozlardaki arıtma verimleri saptanarak en uygun kimyasal madde ve dozu araştırılmıştır. En iyi KOİ giderme verimi kireç kullanılarak elde edilmiş olup, bu oran %86'dır. İkinci aşamada ise; aynı tür (kireç) ve dozlardaki kimyasal madde atıksu çökelme sürecinden geçirilerek ve geçirilmeden olmak üzere iki ayrı koşulda dozlanmıştır. Bunun sonucunda koagülasyonun çökeltim sonrası uygulanmasının arıtma verimi üzerinde olumlu etkisi olduğu gözlenmiştir.Son olarak, ardışık olarak dozlamanın (seri reaktör) arıtma verimini etkileyip etkilemediği araştırılmış, bunun sonucunda aynı verimi sağlamak için daha az kimyasal madde kullanılabileceği saptanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda giriş debisinde günlük, haftalık ve mevsimlik önemli değişimler olan yerleşimlerin atıksularının arıtımı için fizikokimyasal süreçlerin bir alternatif arıtma olarak değerlendirilmesi gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the biggest problems of seasonal activity places especially touristic settlements, is treatment of wastewater which is occured from people's vital actions. In our country, domestic wastewater treatment plants are planned and operated generally as the biological treatment systems. But, classic biological treatment systems have managing problems and less treatment effciency at seasonal places which show daily, weekly and seasonally fluctuations on flowrates and loads. However, physicochemical treatment systems are not sensitive to the fluctuations. And they can be used discontinously. Therefore physicochemical treatment systems are suggested for seasonal places. The aim of this thesis is to examine the treatment of domestic wastewater with physicochemical treatment methods; Le. coagulation, flocculation and sedimentation. Experiments performed covers three steps; determining appropriate coagulant types and doses; determining effect of pre-sedimentation and evaluating the effect of consecutive dosing on physicochemical treatment. At first step, different coagulants as lime Ca(OH)2, alum Al2(S04)3.18H20 and ferrous sulphate FeS04.7H20 are used separately or together to determine the most appropriate chemical type and its doses. The results of these experiments show that the highest COD removal efficiency is obtained by using lime and this value is %86. At the second step, effect of pre-sedimentation on physicochemical treatment is examined by using different doses of lime. The results of this experiment show that pre-sedimentation slightly increases the treatment effciency. Finally, in order to evaluate the effect of consecutive dosing on physicochemical treatment methods, three reactors are run in series and the lime is used as coagulant.VI The purpose of this experiment is decreasing coagulant dosage which is used in physicochemical treatment to the minimum. This study shows that, if coagulant is added consecutively, it can be affected the COD removal efficiency positively. Results indicated that physicochemical treatment may be an alternative to biological processes for resort areas where daily, weekly or seasonal significant inflow variations take place.