Toplumsal değişimin Cezayirli gençlerin yasa dışı göç yönelimleri üzerindeki etkisi
The impact of social change on the tendencies of Algerian youth toward irregular migration
- Tez No: 958770
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÇAPCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Toplumsal değişim, bir durumdan başka bir duruma geçiş sürecidir. Bu değişim, bazen aniden ve istem dışı bir şekilde meydana gelirken, bazen de önceden planlanarak gerçekleştirilir. Değişim süreci, yavaş ya da hızlı olabilir ve toplum içindeki bireyler tarafından fark edilmeyebilir. Bu değişim, sosyal sistemleri etkileyerek bütünsel ya da kısmi olabilir; bireyi doğrudan etkileyebilir ve toplum bireyleri açısından kaçınılmaz hale gelebilir. Toplumun temel dinamiklerinden biri olan gençlik kesimi, sahip olduğu yenilenebilir enerjiyle değişime yön verme potansiyeline sahiptir. Bu bağlamda, değişimin çeşitli araçları bulunmaktadır ve bunlardan biri de medya araçlarıdır. Medya, taşıdığı değerler ve ilettiği içerikler aracılığıyla gençler üzerinde etkili olmakta, onları yönlendirebilmektedir. Bu nedenle her sebebin bir sonucu vardır; toplumsal değişimin sonuçlarından biri de“yabancılaşma”dır. Yabancılaşma, toplumsal değişimin en önemli sonuçlarından biri olarak gençlerin ülkelerini terk etmelerine yol açan başlıca etkenlerden biridir. Bu durum, gençlerin mevcut sosyo-politik ve ekonomik koşulları reddettiklerinin bir ifadesi olarak değerlendirilebilir. Bu doğrultuda hazırlanan ve“toplumsal değişim ile gençliğin yasa dışı göçe yönelimi arasındaki ilişkiyi”konu alan bu çalışma, yasa dışı göçün, gençler için Cezayir'deki mevcut yaşam koşullarından kaçışın tek çaresi olarak görüldüğünü ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Social change is the process of transformation from one Status to another, it could be sudden change without intent or can prepared in advance, and this can be slow or fast change is not felt by the individual within society, this operation can impact the social patterns or the individual, social change is inevitable for members of the community and between slides, which considered as one of the pillars of society which seeks to change Young people for renewable energy, Depending on the different mechanisms including is the mass media because of her impact on young people because of the values of the potential through the broadcast through the means, so Among the results of the social change we find one of the most important results - the alienation- and, which is considered among the most important factors of migration of young people Leaving behind, them homeland and this is an expression of their rejection of living condition in Algeria, and therefore the study tagged social change and its relationship toward the youth for illegal immigration, so the illegal immigration became the only way to escape from Algerian reality for them.