Aile destek merkezlerindeki annelerin annelik rolü ile toplumsal cinsiyet algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between mothers' motherhood roles and gender perceptions in family support centers
  1. Tez No: 958769
  2. Yazar: NURGÜL AKYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ÇAKMAK, DOÇ. DR. MUSTAFA KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, annelerin kendilerine biçtikleri annelik rolünün, toplumsal cinsiyet kalıpları, beklentileri veya algıları ile nasıl bir bağlantı içinde olduğunu araştırmaktır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan katılımcıların demografik bilgilerini içeren 'Kişisel Bilgi Formu', Dr. Whatley ve Dr. Knox tarafından geliştirilen 'Geleneksel Annelik Ölçeği' ve 'Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği' kullanılmıştır. Bu çalışma, nicel araştırma yöntemine dayanmaktadır. Araştırmanın evreni, Adana ili Yüreğir ilçesinde bulunan dört Aile Destek Merkezinde bebeklik, okul öncesi ve ilkokul çağında çocuğu olan anne kursiyerleri kapsamaktadır. Bu araştırmada, Aile Destek Merkezlerindeki annelerin demografik özellikleri ile toplumsal cinsiyet algıları ve geleneksel annelik rollerine yönelik tutumları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmaya katılan annelerin çoğunluğu 26–41 yaş arasında, düşük gelir düzeyinde ve ilkokul–ortaokul mezunudur. Bulgular, genç, eğitimli, gelir seviyesi yüksek, çalışan ve kentsel bölgede yaşayan annelerin daha eşitlikçi tutumlar sergilediğini; yaş, çocuk sayısı ve kırsal yaşamın ise geleneksel annelik algısını güçlendirdiğini göstermiştir. Toplumsal Cinsiyet Algısı ve Geleneksel Annelik arasında orta düzeyde, ters yönlü bir ilişki bulunmuş; bu da eşitlikçi tutumlar arttıkça geleneksel rollerin zayıfladığını, ancak bu tutumların bireysel düzeyde birlikte var olabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the connection between the motherhood roles that mothers ascribe to themselves and their perceptions, expectations, or patterns of gender roles. As data collection tools, a“Personal Information Form”prepared by the researcher to gather demographic information, the“Traditional Motherhood Scale”developed by Dr. Whatley and Dr. Knox, and the“Gender Perception Scale”were utilized. This study is based on a quantitative research method. The research population consists of mothers with children in infancy, preschool, and primary school ages who attend courses at four Family Support Centers located in the Yüreğir district of Adana province. In this study, the relationships between the demographic characteristics of mothers at Family Support Centers and their attitudes toward gender perceptions and traditional motherhood roles were examined. The majority of participating mothers were between the ages of 26–41, had low income levels, and were graduates of primary or lower secondary education. Findings revealed that younger, more educated, higher- income, employed, and urban-dwelling mothers exhibited more egalitarian attitudes, while older age, higher number of children, and rural living reinforced more traditional perceptions of motherhood. A moderate, negative correlation was found between Gender Perception and Traditional Motherhood; indicating that as egalitarian attitudes increase, traditional role perceptions decrease, although both types of attitudes can coexist at the individual level.