Sağlık çalışanlarında akdeniz diyetine uyumun tükenmişlik ve mental sağlık durumuyla ilişkisinin incelenmesi
The relationship of mediterranean diet compliance with burnout and mental health status in health care workers
- Tez No: 958788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA TAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, sağlık çalışanlarında Akdeniz diyetine uyumun işe bağlı duygusal tükenmişlik ve mental sağlık üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya katılan 18-65 yaş aralığındaki 324 sağlık çalışanına, demografik özellikler ve beslenme alışkanlıklarını içeren anket ile Besin Tüketim Sıklığı Formu uygulanmıştır. Akdeniz tipi beslenmeye uyumlarını saptamak amacıyla Akdeniz Diyetine Bağlılık Ölçeği (MEDAS), mental sağlık düzeylerini belirlemek amacıyla Pozitif Mental Sağlık Ölçeği (PMSÖ) ve tükenmişlik düzeylerini belirlemek amacıyla İşe Bağlı Duygusal Tükenmişlik Ölçeği (İBDTÖ) kullanılmıştır. Katılımcıların %60,8'i kadın, %39,2'si erkek olup yaş ortalamaları 30,33±8,44 yıldır. Akdeniz diyetine uyum düzeyine göre %53,7'si uyumlu bulunmuştur. Akdeniz diyetine uyumlu olmayanlar arasında obez olanların oranı (%16'sı obez) uyumlu olanlardan (%7,5'i obez) daha yüksektir (p=0,038). Çoklu doğrusal regresyon analizinde, MEDAS puanının PMSÖ üzerinde pozitif (p=0,001), İBDTÖ üzerinde ise negatif (p=0,001) yönde anlamlı etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the impact of adherence to the Mediterranean diet on work-related emotional exhaustion and mental health among healthcare professionals. A questionnaire including demographic characteristics and nutritional habits and the Food Consumption Frequency Form were applied to 324 healthcare professionals between the ages of 18-65 who participated in the study. The Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS) was used to determine the status of adherence with the Mediterranean diet, the Positive Mental Health Scale (PMHS) was used to determine mental health levels, and the Job-Related Emotional Exhaustion Scale (JREES) was used to determine burnout levels. Of the participants, 60.8% were female and 39.2% were male, with a mean age of 30.33±8.44 years. When the participants' adherence with the Mediterranean Diet was examined, it was found that 53.7% were compliant. Among those who were not compliant with the Mediterranean diet, the rate of those who were obese (16% were obese) was higher than those who were compliant (7.5% were obese) (p=0,038). In the multiple linear regression analysis, it was found that the MEDAS score had a positive effect on PMHS (p=0.001) and a negative effect on JREES (p=0.001).