The critical factors and limitations of automatic store replenishment system and the functionality of in-store operations in retail supply chain (a case study of a retailer company)
Perakende tedarik zincirinde otomatik mağaza stok yenileme sisteminin kritik faktörleri ve sınırlılıkları ile mağaza içi operasyonların işlevselliği (bir perakende şirketi üzerine vaka çalışması)
- Tez No: 958787
- Danışmanlar: DR. LAİ XU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bournemouth University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tedarik zinciri, çoğu sektörde işletmeler için rekabet unsuru hâline gelmiştir. Şirketlerde beklenmedik şekilde artan stok tükenmeleri ve envanter seviyeleri nedeniyle, otomatik mağaza stok yenileme tedarik zincirinin en önemli sorun alanlarından biri olarak öne çıkmaktadır. Otomatik yenileme süreçlerinin performansını etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bu araştırma, Türkiye'de faaliyet gösteren bir perakende şirketi üzerine yürütülen bir vaka çalışması olup, sistem hakkında derinlemesine bilgi elde etmek amacıyla nitel araştırma tasarımını benimsemiştir. Birincil veriler, şirket yöneticileri ve mağaza yöneticileriyle yapılan görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Görüşme sonuçları; ürün kategorisi, hangi ürünlerden sipariş verileceği, hangi kaynaktan/tedarikçiden sipariş verileceği, mağaza talep tahmini ve mağaza içi sunumun etkin bir otomatik mağaza stok yenileme sistemi için kritik faktörler olduğunu göstermektedir. Uygulamada, bu faktörlerin çoğu hâlen tam olarak devreye alınmamıştır; zira söz konusu şirketin otomatik stok yenileme sistemi, GO (Sipariş/Yenileme Modülü) siparişine ilişkin girdilerde önemli sınırlılıklara sahiptir. GO (Sipariş/Yenileme Modülü), Store Line (Mağaza Hattı), Retail Merchandising System – RMS (Perakende Ürün Yönetim Sistemi) ve Space Range Display – SRD (Alan–Yelpaze–Teşhir Yönetimi) sistemlerinin süreçleri ve veri girişleri ele alınmıştır. Bu süreçlerdeki eksiklikler ve elde edilen çıktılar, dağıtım ve mağaza seviyesinde hâlen sorunlar bulunduğunu göstermektedir. Mağaza seviyesinde ise, mağaza içi operasyonların işlevselliği tartışılmıştır. Son olarak, önümüzdeki beş yıl için beş çözüm girişimi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Supply chain has become a competitive in the business in most sectors. Due to an unexpected increase of out-of-stocks and inventories of companies, automatic store replenishment is one of the most important challenges for Supply Chain. There are various factors which affect the performance of automatic replenishment processes. This research is a case study of a retailer company in Turkey and has a qualitative research design approach to get the in-depth information about the system. Primary data are collected through interviews from managers and store managers in the company. The interview results indicate that product category, the products to order from, the source to order for, store forecasting and store presentation are the critical factors for the efficient automatic store replenishment system. In practice, the most of these factors are still not implemented as automatic store replenishment of this company has important limitations in the inputs of GO ordering. Processes and data inputs of GO, Store Line, Retail Merchandising System and Space Range Display have been undertaken. These lack of processes and outputs show that there are still problems at distribution and store level. For the store level, the functionality of in-store operations has been discussed. Finally, five attempts for solution will have been recommended for the next 5 years.