Procurement risks in epc projects: A life cycle based fuzzy AHP approach
Epc projelerde tedarik riskleri: Yaşam döngüsü tabanlı bulanık AHP yaklaşımı
  1. Tez No: 958790
  2. Yazar: HASAN UTKU UYGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
EPC (Mühendislik, Tedarik ve Yapım) projelerinde tüm proje sorumluluğunun yüklenicide olması, risk yönetimini hayati hâle getirmektedir. Özellikle tedarik faaliyetleri, projenin teknik, mali ve zamanlama açısından başarısını doğrudan etkileyen bir alan olup, yalnızca tedarik aşamasında değil, proje yaşam döngüsünün her evresinde risklerden etkilenebilmektedir. Bu çalışma, EPC projelerinin yaşam döngüsü boyunca ortaya çıkan riskleri tanımlamayı ve bu risklerin satın alma süreçlerine olan etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında öncelikle kapsamlı bir literatür taraması yapılmış, ardından odak grup görüşmeleriyle hem EPC projelerine özgü yaşam döngüsü evreleri belirlenmiş hem de bazı yeni riskler tanımlanmıştır. Toplamda 32 risk belirlenmiş ve uzman görüşleriyle bu riskler ilgili evrelere atanmıştır. Devamında, uzmanlara uygulanan bir anket ile elde edilen veriler Bulanık AHP yöntemiyle analiz edilerek risklerin ağırlıkları hesaplanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, en kritik risk“teknik şartnamelerdeki belirsizlikler ve tasarım belgeleri arasındaki çelişkiler”olarak öne çıkmıştır. Bunu“yedek parça tedarik zorlukları”,“tasarım değişiklikleri”ve“ekipman arızaları”gibi tedarik süreçlerini doğrudan etkileyen riskler izlemiştir. Ayrıca bazı risklerin yalnızca ait olduğu evreyle sınırlı kalmayıp, tedarik kararlarını sonraki aşamalarda da etkileyebildiği görülmüştür. Bu tez, EPC projelerinde risklerin sadece kendi evrelerinde değil, tüm yaşam döngüsü boyunca satın alma süreçlerine etkide bulunduğunu ortaya koymaktadır. Önerilen model, proje yöneticileri ve tedarik uzmanlarına risk önceliklerini daha sağlıklı belirleyebilecekleri analitik bir yaklaşım sunmakta, literatüre ise yaşam döngüsü odaklı ve Fuzzy AHP destekli risk değerlendirme çerçevesiyle katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In EPC (Engineering, Procurement, and Construction) projects, the contractor's responsibility for all project phases makes risk management a critical aspect. Procurement processes, in particular, play a decisive role in ensuring technical, financial, and schedule success, and are influenced not only during the procurement phase but throughout the entire project life cycle. This study aims to identify the risks encountered across EPC project phases and analyze their impact on procurement-related decisions. The research began with a comprehensive literature review, followed by focus group discussions with industry experts. These sessions helped define the life cycle stages specific to EPC projects and also revealed additional risks not previously addressed in the literature. A total of 32 risks were identified and assigned to appropriate phases. Subsequently, a survey was conducted with experts, and the data were analyzed using the Fuzzy Analytic Hierarchy Process (Fuzzy AHP) to determine the relative weights of the risks. According to the results, the most significant risk was found to be“lack of clarity in technical specifications and conflicts between design documents.”This was followed by risks such as“difficulties in spare part supply,”“frequent design changes,”and“equipment failures,”all of which have direct implications for procurement. Moreover, some risks were observed to influence procurement planning beyond their original phase, underlining their cross-phase impact. This thesis reveals that procurement in EPC projects is affected not only by risks in the procurement phase but by a wide range of risks occurring across the life cycle. The proposed model offers a structured, analytical approach to prioritizing these risks, providing practical value for project managers and procurement professionals, while contributing to the academic literature with a life cycle–based, Fuzzy AHP-supported risk assessment framework.