Designing a series of sailing yachts by means of traditional gulet forms
Geleneksel gulet formundan yararlanarak bir yelkenli serisinin dizaynı
- Tez No: 95881
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKDENİZ NEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
VI ÖZET Bu çalışma kapsamında, birinci bölüm içerisinde dizayn teorisi ve bunun yelkenkli teknelerdeki uygulamaları konusu üzerinde durulmuştur. Yelkenli teknelerin tarihsel gelişimlerinin ardından, mevcut yelkenli aileleri ve güney-batı Anadoluda üretilen guletler üzerinde, temel tekne boyutları ile ilgili olarak toplanan istatistiksel veriler sunulmuştur. Smyrna, mevcut yelkenli ailelerinin ve de guletlerimizin üstün yönlerinin tek bir tekne üzerinde bütünleşebileceği fikriyle, klasik ve modern karışımı görünüme sahip bir yelkenli serisi olarak ortaya çıkmıştır. Konuya ilişkin istatistiksel değerlendirmelerin ışığında oluşturulmuş Smyrna ailesinin bireylerinin tasarımları hakkında fikir veren genel yerleşim planlan, temel özellikleri, ve de mevcut bir yelkenli teknesi formuyla çeşitli açılardan yapılmış olan karşılaştırmalar dikkatlere sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the first chapter is formed by introducing the design theory and evaluating its applications to yacht design. After evaluation of the sailing hull form a statistical analysis of existing yacht dimensional data is carried out in order to determine general dimensional range of yachts built in southwestern Anatolian coasts. The series of Smyrna comes out with a classic and modern mixed appearance, because of the intention to become a united whole between the superior properties of the existing sailing boat series and our gulets. This study presents the general layouts and principal dimensional data's of each individual of Smyrna, which are constituted by statistical evaluations concerned with this subject. Additional there is presented a study about various comparisons with a conventional sailing boat form and Smyrna.