Yüksek aktiviteye sahip fotofonksiyonel bir raft ajanı kullanarak ultrafast/fast raft polimerizasyonu ile yeni telekelik polimerik fotobaşlatıcıların sentezi ve bunlardan fotopolimerizasyon ile aba tipi blok kopolimerlerin hazırlanması
Synthesis of novel telechelic polymeric photoinitiators by ultrafast/fast raft polymerization using a highly active photofunctional raft agent and preparation of aba-type block copolymers from them by photopolymerization
  1. Tez No: 958812
  2. Yazar: ÜLKÜ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER UYAR, PROF. DR. MUSTAFA DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tez çalışması üç temel aşamadan oluşmaktadır: i) birden fazla fonksiyonaliteye ve yüksek aktiviteye sahip bir RAFT ajanının tasarımı ve sentezlenmesi, ii) bu ajan kullanılarak farklı mekanizmalarla polimerleşen monomerlerden blok kopolimerlerin elde edilmesi, iii) RAFT polimerizasyon hızı, verimliliği ve dinamikleri gibi parametrelerin incelenmesi. Çalışmanın ilk aşamasında hem RAFT polimerizasyonunu kontrol edebilen hem de fotopolimerizasyon başlatabilen özel bir fotofonksiyonel RAFT ajanı tasarlanıp sentezlenmiştir. Oldukça yüksek hızlarda RAFT polimerizasyonu gerçekleşmesine olanak sağlayan bu yüksek aktiviteli ajan, tritiyokarbonat bazlı bis(dimetilasetik asit) öncü bileşiğinin her iki ucundaki karboksil gruplarına fotoaktif benzoin moleküllerinin bağlanmasıyla elde edilmiştir. İkinci aşamada, yeni geliştirilen RAFT ajanı akrilonitril (AN), akrilamit (AM), stiren (St) ve metil metakrilat (MMA) monomerlerinin RAFT polimerizasyonunda başarılı bir şekilde zincir transfer ajanı (CTA) olarak kullanılarak dört farklı telekelik polimerik fotobaşlatıcı sentezlenmiştir. Bu polimerizasyonlar esnasında, St ve MMA monomerleri için ortalamanın üzerinde hızlar gözlemlenirken, AN ve AM polimerizasyonları olağanüstü bir hızda (ultrafast) (
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three main stages: i) design and synthesis of a RAFT agent with multiple functionalities and high activity, ii) preparation of block copolymers from monomers polymerized by different mechanisms using this agent, iii) investigation of parameters such as RAFT polymerization rate, efficiency and dynamics. In the first stage of the study, a special photofunctional RAFT agent that can both control RAFT polymerization and initiate photopolymerization was designed and synthesized. This high activity agent, which allows RAFT polymerization at very high speeds, was obtained by introducing photoactive benzoin molecules to the carboxyl groups at both ends of the trithiocarbonate-based bis(dimethylacetic acid) precursor compound. In the second stage, the newly developed RAFT agent was successfully used as a chain transfer agent (CTA) in the RAFT polymerization of acrylonitrile (AN), acrylamide (AM), styrene (St) and methyl methacrylate (MMA) monomers, and four different telechelic polymeric photoinitiators were synthesized. During these polymerizations, above-average rates were observed for St and MMA monomers, while AN and AM polymerizations were completed at an extraordinary speed (ultrafast) (