Ergenlerde kendine zarar verme davranışının OXTR- rs53576,rs2254298 ve CD38-rs3796863 Gen Polimorfizmleri ile İlişkisinin İncelenmesi
Investigation of the relationship between non-suicidal self-injury in adolescents and oxtr-rs53576, rs2254298 and cd38-rs3796863 gene polymorphisms
  1. Tez No: 958813
  2. Yazar: LARA NAZ KULAKSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN CEM AYKUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmamızda, ergenlerde kendine zarar verme davranışı ile Oksitosin Reseptörü rs53576, rs2254298 ve Farklılaşma Kümesi 38 rs3796863 polimorfizmleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kendine zarar verme davranışı olan ergenlerle, benzer psikiyatrik tanılara sahip olup bu davranışı bulunmayan klinik kontrol grubu ve sağlıklı kontrollerin genotip dağılımları karşılaştırılmıştır. Ayrıca aleksitimi, dürtüsellik, bağlanma stilleri ve psikolojik sağlamlık değişkenlerininin bu genetik varyantlarla etkileşimi ve kendine zarar verme davranışı ile ilişkileri değerlendirilmiştir. Örneklemimiz, psikiyatrik değerlendirmeleri tamamlanmış 12-18 yaş aralığında 50 kendine zarar verme davranışı olan ergen, 46 klinik kontrol ve 53 sağlıklı kontrolden oluşmaktadır. Klinik gruplara Sosyodemografik Veri Formu, Toronto Aleksitimi Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği-Kısa Form, Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği-12, İlişki Ölçekleri Anketi ve Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri uygulanmıştır. Genotiplendirme çalışmaları DNA örneklerinden real-time polimeraz zincir reaksiyonu yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Kendine zarar verme davranışı ile değerlendirilen polimorfizmler arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Ancak rs3796863 polimorfizmi için genotip dağılımlarında sağlıklı grup diğerlerinden ayrışmıştır. Polimorfizmler ile aleksitimi, dürtüsellik, bağlanma ve psikolojik sağlamlık arasında ilişki bulunmamıştır. Kendine zarar verme grubunun aleksitimi, dürtüsellik ve korkulu bağlanma düzeyleri daha yüksek; psikolojik sağlamlık puanları daha düşük saptanmıştır. Parçalanmış ailede yaşamak, düşük ders başarısı ve düşük psikolojik sağlamlık kendine zarar verme davranışı için risk faktörleri olarak belirlenmiştir. Bulgularımız, rs3796863 polimorfizminin psikiyatrik bozuklukların gelişiminde rol oynayabileceğini ancak bu bozukluklara sahip ergenlerde kendine zarar vermenin ortaya çıkmasında genetikten ziyade aleksitimi, psikolojik sağlamlık, bağlanma stilleri ve dürtüselliğin daha belirleyici olduğunu göstermektedir. Özellikle parçalanmış aile öyküsü, düşük akademik başarı ve zayıf psikolojik sağlamlık birlikteliği olan ergenlerin yakından izlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to examine the relationship between non-suicidal self injury in adolescents and the Oxytocin Reseptor rs53576, rs2254298 and Cluster of Differentiation 38 rs3796863 polymorphisms. Genotype distributions were compared between adolescents with non-suicidal self injury, a clinical control group with similar psychiatric diagnoses but without such behavior, and healthy controls. In addition, the interaction of alexithymia, impulsivity, attachment styles, and resilience with these genetic variants and their associations with non- suicidal self injury were evaluated. Our sample consisted of 50 adolescents aged 12–18 with non-suicidal self injury, 46 clinical controls, and 53 healthy controls, all participants being assessed through psychiatric evaluation. The clinical groups completed the Sociodemographic Data Form, Toronto Alexithymia Scale, Barratt Impulsiveness Scale–Short Form, Child and Youth Resilience Measure–12, Relationship Scales Questionnaire and the Self-Injury Assessment Inventory. Genotyping was performed on DNA samples using the real-time polymerase chain reaction method. No significant relationship was found between non-suicidal self injury and polymorphisms. However, for the rs3796863 polymorphism, the genotype distribution of the healthy group differed from the others. No associations were observed between polymorphisms and alexithymia, impulsivity, attachment or resilience. The self-injury group had higher levels of alexithymia, impulsivity, fearful attachment and lower resilience scores. Disrupted family structure, low academic achievement and low resilience were identified as risk factors for non- suicidal self injury. Our findings suggest that rs3796863 polymorphism may play a role in the development of psychiatric disorders however, in adolescents with such disorders, the emergence of self- injurious behavior appears to be determined more by factors such as alexithymia, resilience, attachment styles and impulsivity than by genetic predisposition. Adolescents with a history of family disruption, poor academic performance and low resilience should be closely monitored.