Geleneksel mimarlıkta mekansal yapı
The Spatial structure in traditional architecture
  1. Tez No: 95882
  2. Yazar: HÜMEYRA USLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DENİZ ORHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Ill ÖZET Sanayi devrimiyle birlikte ortaya çıkan hızlı kentleşme sonucu, dünya nüfusundaki hızlı artış, beraberinde konut sorununu da getirmiştir. Gelişen endüstri ile birlikte, ekonomik dengelerdeki değişim, nüfustaki dengenin de bozulmasına neden olmuştur. Kentsel alanlardaki nüfusun artmasına karşın, kırsal bölgeler hızla nüfus kaybetmiştir. Bunun sonucunda, nüfusu hızla artan bu kentlerde konut gereksinimi artmıştır. Bunun karşılanamaması da, konut açığım doğurmuştur. Hızlı kentleşme sonucunda yoğun kentleşme etkisi altonda kalan diğer büyük kentler gibi izmir kenti de, ülkenin hemen her yerinden yoğun bir nüfusu kendine çekmiştir. Bunun sonucunda hızla artan nüfusun barınma ihtiyacım karşılayabilmek amacıyla diğer konut sunum biçimlerinin yamsıra çok sayıda toplu konut üretilmiştir. Geldikleri yerleşmelerden bu toplu konut çevrelerine yerleşen bireyler, bu yaşantıya ayak uyduramamışlar, kendileri için başkaları tarafından inşa edilen bu toplu konut yerleşmelerine uyum sağlayamamışlardır. Çünkü, geldikleri yerleşmelere dair birçok özelliği, bu yerleşim mekanlarında bulamamışlardır. Oysa ki sağlıklı yerleşmeler olarak nitelendirebileceğimiz doğal olarak gelişen yerleşme dokularında böyle bir sorun bulunmamaktadır. Bu nedenle bu dokuların mekansal yapılan hakkında edinilecek bilgi, yeni konut çevrelerinin tasarımı sırasında kullanılabilecek en önemli kaynak olacaktır. Toplu konut çevrelerini tasarlayan mimarın hayal gücü, hep biçimsel ya da geometrik açıdan belli bir düzeye ulaşmak için eğitilmektedir. Oysa ki, sosyal boyutları çok yoğun olan böyle bir konuda oluşturulacak bilgi birikimi, sağlıklı toplu konut çevrelerinin oluşumunda önemlidir. Bu çalışmada, izmir çevresinden derlenen, kültürel farklılıklar ve tarihsel etkiler sonucu oluşmuş çeşitli yerleşim örneklerinin farklılık ve benzerlikleri incelenerek, toplu konut yerleşmeleriyle karşılaştırılması amaçlanmaktadır.IV Çalışma 7 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümü giriş oluşturmaktadır. Bu bölümde problem tanımlanarak, ulaşılmak istenen nokta belirlenmekte, yöntemle ilgili genel bilgi verilmektedir. ikinci bölümde, sırasıyla dünyada, Türkiye'de ve izmir'de kentleşme ve göç hareketleri anlatılmakta, Türkiye ve İzmir'deki toplu konut gelişimleri hakkında bilgi verilmektedir. Üçüncü bölümde, önce kentsel mekan analiz yaklaşımları hakkında bilgi verilmektedir. Daha sonra, araştırmada kullanılan Mekan Dizimi yöntemi tanıtılmakta, yöntemde kullanılan tanımlamalar açıklanmaktadır. Dördüncü bölümde, araştırmada örneklem olarak seçilen Ege Bölgesi yerleşmelerinin tarihleri, coğrafyaları, nüfus bilgileri, etnik yapılan ve mimarileri hakkında genel bilgiler verilerek, yerleşmeler tanıtılmaktadır. Beşinci bölümde, Mekan Dizimi yönteminden yararlanılarak yerleşmelerin mekansal analizleri yapılmaktadır. Ege Bölgesi yerleşmelerinin önce, aynı yöntemden yararlanarak Türkiye genelinde araştırma yapan Ayşe Kubat' m örneklemi içerisinde nerede yer aldığına bakılmaktadır. Daha sonra bu yerleşmeler, kendi içerisinde analiz edilmektedir. Son olarak örneklem içerisinden seçilen iki yerleşmenin kent çekirdekleri analiz edilerek, yerleşmelerin bütüncül yapısı ile karşılaştırılmaktadır. Altıncı bölümde, analiz edilen örnekleme, seçilen toplu konut yerleşmeleri de dahil edilerek, Ege Bölgesi yerleşmeleri ile toplu konut yerleşmeleri arasında genel bir karşılaştırma yapılmaktadır. Yedinci bölümde ise, genel bir değerlendirme yapılarak, hızlı kentleşme sonucu ortaya çıkan konut sorununa bir çözüm olarak getirilen toplu konut yerleşmelerinin tasarımında kullanılacak bilgi birikimini oluşturmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of the rapid urbanization that appeared with the industrial revolution, the speedy increase in the world population brought up the residence problem along with. The change in the economic balances together with the developing industry ruined the balance of the population. Contrary to the speedy increase of the population in the urban areas, the pastoral regions lost population fast. In consequence the residence requirement increased in these urban with the increasing population. Not responding this requirement caused absence in residence. Like the other big cities which are under the effect of intense urbanization as a result of fast urbanization, also Izmir withdrew dense population from all over the country. Therefore in order to respond the shelter necessity of the increasing population, besides the other ways of residence performs various housing developments have been produced. The individuals who set around these housing developments could not conform to the way of living in these settlements which were builded by other people. However we do not face this kind of problem in the natural developed settlements which we can call healthy settlings. For this reason the knowledge through the spatial organization of these settlements, is the most important thing among the construction of mass housing. The imagination of the architect who plans mass housing, is trained to reach a formal and geometrical level. But, the knowledge constituted about a subject, which has so dense social dimensions, is important in constructing healthy mass housing. In this study, it is aimed to search the spatial characteristics of various examples of settlements from the neighborhoods of Izmir which have been composed by the cultural and historical effects and compare these settlements with the mass housing settlements.VI The study is composed of seven sections. The entry constitutes the first section. In this section the problem is described and the point of purpose is determined. It is also given a general information of the procedure. In the second section urbanization and immigration in the World, Turkey and Izmir is described in sequence. The information of the growing up of housing developments in Turkey and Izmir is given. Information about the approaches in analyzing the urban residence and the researches made of this subject is given in the beginning of the third section. Following the“Mekan Dizimi Yöntemi”(Space Syntax Method) and the terms which used in this research are explained. In the fourth section, information about the history, geography, population, ethnical structure and architecture of the residences of Aegean Region which were chosen for the examples of this study is given. In the fifth section, with the Space Syntax Method, the spatial analysis of the settlements is being made. The place of the Aegean settlements in the samples of Ayşe Kubat who makes searches in general of Turkey with the use of the same method is being discussed. Afterwards these settlements are analyzed within their selves. Finally the urban cores of the two chosen settlements from the sampling are analyzed and compared with the totalitarian structure of the settlements. In section six a comparison is made between Aegean Region settlements and mass housing estates selected to analyze. In section seven the knowledge that can be used in planning mass housing estates which were brought as solution to high rated urbanization problem will be discussed.