Irak'ın diyala ilinden izole edilen acinetobacter Baumannii'lerde gümüş nanopartiküllerinin virülans faktörleri üzerindeki moleküler etkileri
Molecular effects of silver nanoparticles on virulence factors in acinetobacter Baumannii isolated from diyala province, Iraq
- Tez No: 958855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL TARHANE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Acinetobacter baumannii, hastanelerde meydana gelen ve sayıları giderek artan hastalıklarla ve salgınlarla bağlantılı olan Gram-negatif bir bakteridir. Çeşitli ilaçlara dirençli türlerin sürekli olarak ortaya çıkması, bu hastalıkların etkili bir şekilde önlenmesini ve yönetilmesini zorlaştırmaktadır. Moleküler teknikler, özellikle de DNA-DNA hibridizasyonu kullanılarak en az 33 farklı Acinetobacter genotipi tanımlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, farklı klinik örneklerden A. baumannii izole etmek ve gümüş nanopartiküllerin virülans genlerinin ekspresyon düzeyi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Irak'ın Diyala İli'ndeki Bakuba Eğitim Hastanesi ve Al-Batoul Eğitim Hastanesi'nde yara ve yanık nedeniyle hastanede yatan ya da ayakta tedavi edilen, çeşitli yaş ve cinsiyetteki kişilerden toplam 175 klinik örnek elde edilmiştir. A. baumannii'nin tüm bakteriyel izolatları morfolojik, mikroskobik, biyokimyasal testler ve VITEK-2 yöntemi kullanılarak karakterize edilmiştir. A. baumannii'nin tanımlanması, şekil ve renk dahil olmak üzere kanlı agar üzerinde koloni morfolojisinin incelenmesinin yanı sıra hücre morfolojisini, düzenini ve boyayla reaksiyon tipini değerlendirmek için Gram boyama içeren mikroskobik analizi kapsayan bakteriyolojik yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. DNA dizilimi ve virülans genlerinin ifadesini içeren moleküler analiz RT-PCR yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, Acenitobacter baumanni izolatlarının morfolojik, mikroskobik, biyokimyasal testler ve VITEK-2 yöntemi kullanılarak tanımlandığını ortaya koymuştur. BlaOXA-51 benzeri karbapenemaz geni, A. baumannii izolatlarını tanımlamak için basit ve etkili bir moleküler araç olarak PCR ile tanımlanabilir. A. baumannii izolatları, ESBL'ler ve OXA-23, OXA-24 ve OXA-58 gibi CHDL'ler dahil olmak üzere β-laktamazlar üretir. A. baumannii izolatlarının çoğu, Seftazidim, Seftriakson, Sefepim (sefalosporinler), Ampisilin-sulbaktam, Tigesiklin ve Amikasin dahil olmak üzere rutin olarak uygulanan antibiyotiklere dirençlidir. Bulgular, A. baumannii izolatlarının tamamının AgNP uygulamasından önce ve sonra Tobramisine ve Trimetoprim/Sülfametoksazole duyarlı olduğunu gösterdi. Bulgularımız, AgNPs tedavisinin çeşitli mikroorganizmalar tarafından üretilen biyofilmleri inhibe etmede ve çok ilaca dirençli A. baumannii suşlarını ortadan kaldırmada etkili olduğunu, ayrıca gümüş nanopartiküllerinin bu çoklu ilaca dirençli patojenik bakteriler üzerindeki antibiyotik etki mekanizması üzerinde belirgin bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Mevcut çalışmadan A. baumannii'nin Ag nanopartikülleri ile tedavisinin etkili olduğu sonucuna varılabilir. Çoğu A. baumannii izolatı rutin olarak uygulanan antibiyotiklere dirençliydi. A. baumannii'nin tüm izolatları AgNP tedavisinden önce ve sonra Tobramycin ve Trimethoprim/Sulfamethoxazole'e duyarlıydı. A. baumannii'nin yalnızca bu türde doğal olarak bulunan blaOXA-51 benzeri bir gene sahip olduğuna dair artan kanıtlar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Acinetobacter baumannii is a Gram-negative bacterium that has been linked to an increasing number of illnesses and outbreaks in hospitals. The continuous emergence of strains resistant to various drugs makes it difficult to effectively prevent and manage these diseases. At least 33 different Acinetobacter genotypes have been identified using molecular techniques, especially DNA-DNA hybridization. The aim of this study was to isolate A. baumannii from different clinical samples and to investigate the effect of silver nanoparticles on the expression level of virulence genes. A total of 175 clinical specimens were obtained from individuals of various ages and genders who were hospitalized or treated as outpatients for wounds and burns at Baquba Teaching Hospital and Al-Batoul Teaching Hospital in Diyala Province, Iraq. All bacterial isolates of A. baumannii were characterized using morphological, microscopic, biochemical tests and VITEK-2 method. Identification of A. baumannii was carried out using bacteriological methods including microscopic analysis including examination of colony morphology on blood agar, including shape and color, as well as Gram staining to assess cell morphology, arrangement and type of reaction to stain. Molecular analysis including DNA sequencing and expression of virulence genes was performed using RT-PCR method. The results revealed that Acenitobacter baumanni isolates were identified using morphological, microscopic, biochemical tests and VITEK-2 method. The BlaOXA-51-like carbapenemase gene can be identified by PCR as a simple and effective molecular tool to identify A. baumannii isolates. A. baumannii isolates produce β-lactamases, including ESBLs and CHDLs such as OXA-23, OXA-24 and OXA-58. Most A. baumannii isolates are resistant to routinely administered antibiotics, including Ceftazidime, Ceftriaxone, Cefepime (cephalosporins), Ampicillin-sulbactam, Tigecycline and Amikacin. The results showed that all A. baumannii isolates were susceptible to Tobramycin and Trimethoprim/Sulfamethoxazole before and after AgNP treatment. The findings demonstrated that all isolates of A. baumannii were sensitive to Tobramycin and Trimethoprim/Sulfamethoxazole before and after AgNP treatment. Our findings demonstrated that AgNPs treatment was effective in inhibiting biofilms produced by various microorganisms and eradicating MDR A. baumannii strains, as well as revealing a clear effect of silver nanoparticles on the mechanism of antibiotic action on these multi-drug resistant pathogenic bacteria. It can be concluded from the current study that treatment of A. baumannii with Ag nanoparticles was shown to be effective. Most A. baumannii isolates were resistant to routinely administered antibiotics. All isolates of A. baumannii were sensitive to Tobramycin and Trimethoprim/Sulfamethoxazole before and after AgNP treatment. There are mounting evidence that A. baumannii has blaOXA-51 like gene, which is naturally occurring gene intrinsically present in this species only.