Açıklanabilir yapay zekâ tasarımı ve sürdürülebilirlik
Explainable artificial intelligence design and sustainability
  1. Tez No: 958871
  2. Yazar: RAHMİ AHMET SELİM DELİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. AYÇA ÇAKMAK PEHLİVANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde kurumlar yapay zekâyı stratejik bir unsur olarak benimsemekte ve bu teknolojiyi iş süreçlerine hızla entegre etmektedir. Ancak yüksek performans kadar, yapay zekâ sistemlerinin şeffaf, adil ve sürdürülebilir olması da büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda açıklanabilirlik, güvenilir yapay zekâ sistemlerinin temel koşulu olarak öne çıkmaktadır. Tez kapsamında, açıklanabilirliği artırmak amacıyla şeffaf modellerle (örneğin karar ağaçları) az sayıda ve anlamlı değişken seçilmiş, ardından bu modelin çıktısı yüksek doğruluklu bir kara kutu modele (random forest, XGBoost) girdiler olarak aktarılmıştır. Böylece hem performansı hem açıklanabilirliği yüksek hibrit bir yapı oluşturulmuştur. Ayrıca, alan uzmanlarının katkısıyla modele kuramsal dayanak da eklenmiştir. Modelin sağlamlığı, bilgi kaybı ve hiperparametre değişiklikleri gibi senaryolarla test edilmiş; hibrit modelin dayanıklılığı ve tutarlılığı istatistiksel ve görsel analizlerle değerlendirilmiştir. Bu çalışma, performans ve açıklanabilirlik arasında denge kuran, farklı alanlarda uygulanabilir güçlü bir yapay zekâ yaklaşımı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, organizations are increasingly positioning artificial intelligence (AI) as a strategic asset rather than just an operational tool, rapidly integrating it into their business processes. However, beyond high performance, it is equally critical that AI systems are designed to be transparent, fair, and sustainable. In this context, explainability is considered a fundamental requirement for developing trustworthy and robust AI systems. This thesis proposes a hybrid approach that enhances explainability by first selecting a small set of meaningful variables using transparent models (e.g., decision trees), and then using the output of this interpretable model as input to a more complex, high-performance black-box model (e.g., random forest, XGBoost). This structure ensures both high accuracy and interpretability. Additionally, expert knowledge is incorporated into the transparent model to strengthen the theoretical grounding and reliability of the system. The robustness of the hybrid model was tested under two scenarios: one involving the gradual removal of highly important variables, and the other involving systematic changes to the hyperparameters of the black-box model. The model's resilience and predictive performance were analyzed using both statistical and visual methods. This study demonstrates that the trade-off between performance and explainability can be overcome, offering a balanced AI approach. The proposed method contributes to the literature by improving model flexibility and durability, and aims to support broader adoption of AI in domains where explainability is crucial—such as finance, healthcare, security, and law.