Yenilenmiş bloom taksonomisine göre 6. sınıf matematik ders kitapları ve sınav sorularının karşılaştırmalı analizi: Singapur ve Türkiye örneği
Comparative analysis of 6th grade mathematics textbooks and exam questions according to the revised bloom's taxonomy: The case of Singapore and Turkey
- Tez No: 958872
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Matematik ders kitapları, öğretim programlarının hedeflerini yansıtan, öğrencilere temel kavramları kazandıran ve sınavlara hazırlayan ekonomik ve erişilebilir kaynaklar olarak önemli bir role sahiptir. Ders kitapları, öğrencilerin kavramsal anlayışlarını ve problem çözme becerilerini geliştirmelerine yardımcıdır. Ders kitaplarının öğrencilerin merkezi sınavlara hazırlanma sürecinde nasıl bir rol oynadığı da büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, ders kitaplarında yer alan soruların, öğrencilerin bilişsel süreçlerini nasıl yönlendirdiği ve bu soruların merkezi sınavlarla ne ölçüde uyumlu olduğu önemli bir araştırma konusu olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, Yenilenmiş Bloom Taksonomisinin bilişsel süreç ve bilgi boyutları temel alınarak Türkiye ve Singapur'daki 6. sınıf matematik ders kitaplarında yer alan ölçme-değerlendirme sorularının dağılımı analiz edilmiş ve merkezi sınav sorularıyla ne derece örtüştüğü incelenmiştir. Singapur'un PISA ve TIMSS gibi uluslararası değerlendirmelerde gösterdiği yüksek başarı, bu ülkenin eğitim sisteminin detaylı bir şekilde incelenmesini ve Türkiye ile karşılaştırılmasını önemli hale getirmiştir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak doküman analizi kullanılmış, verilerin sistematik bir şekilde organize edilmesi ve sınıflandırılması amacıyla betimsel analiz yaklaşımı benimsenmiştir. Elde edilen veriler, iki ülkenin ders kitapları ve merkezi sınav sorularını karşılaştırmalı bir perspektiften değerlendirmek amacıyla analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, Singapur'un 6. sınıf matematik ders kitaplarındaki ölçme-değerlendirme sorularının ve Primary School Leaving Examination (PSLE) sorularının, Yenilenmiş Bloom Taksonomisi'nin bilişsel süreç ve bilgi boyutlarındaki basamaklarla Türkiye'deki ders kitapları ve merkezi sınavlara kıyasla daha yüksek uyum gösterdiğini ortaya koymuştur. Singapur'da ders kitaplarındaki sorular ile merkezi sınav soruları arasında belirgin bir paralellik bulunurken, Türkiye'de bu uyumun daha zayıf olduğu görülmüştür. Türkiye'de merkezi sınav sorularının ders kitabı sorularına göre bilişsel açıdan daha üst düzey becerileri gerektirdiği belirlenmiştir. Ders kitaplarının merkezi sınavlarla daha uyumlu hale getirilmesi, öğrencilerin üst düzey bilişsel becerilerini, akademik başarılarını ve matematiğe karşı tutumlarını olumlu yönde etkileyecektir. Özetle, ders kitaplarında yer alan soruların merkezi sınav sorularıyla daha uyumlu hale getirilmesi, öğrencilerin özgüvenini, ilgisini ve motivasyonunu artırarak ülkenin genel akademik başarısına katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Mathematics textbooks play a significant role as economical and accessible resources that reflect the goals of the curriculum, help students acquire fundamental concepts, and prepare them for national exams. These textbooks support the development of students' conceptual understanding and problem-solving skills. The role that textbooks play in the process of preparing students for national exams is also of great importance. Therefore, the extent to which the questions in textbooks guide students' cognitive processes and how well these questions align with national exams emerges as a significant research topic. In this study, based on the cognitive process and knowledge dimensions of the Revised Bloom's Taxonomy, the distribution of assessment questions in 6th-grade mathematics textbooks in Turkey and Singapore was analyzed, and their alignment with national exam questions was examined. Singapore's high performance in international assessments such as PISA and TIMSS has made it important to examine the country's education system in detail and compare it with that of Turkey. Document analysis was used as the data collection method, and a descriptive analysis approach was adopted to systematically organize and classify the data. The data obtained were analyzed with the aim of evaluating the textbooks and national exam questions of both countries from a comparative perspective. The findings of the study revealed that the assessment questions in Singapore's 6th-grade mathematics textbooks and in the Primary School Leaving Examination (PSLE) show a higher level of alignment with the levels in both the cognitive process and knowledge dimensions of the Revised Bloom's Taxonomy, compared to those in Turkey. While a clear parallelism was found between textbook questions and national exam questions in Singapore, this alignment was found to be weaker in Turkey. It was also determined that the national exam questions in Turkey require higher-order thinking skills compared to the textbook questions. Aligning textbook questions more closely with national exams would positively affect students' higher-order cognitive skills, academic achievement, and attitudes toward mathematics. In summary, improving the alignment between textbook and national exam questions can increase students' self-confidence, interest, and motivation, thereby contributing to the overall academic success of the country.