Determination of the acoustic radiation characteristics of vibrating bodies near reflecting surfaces
Yansıtıcı yüzeyler yakınında titreşen cisimlerin akustik radyasyon karakteristiklerinin belirlenmesi
- Tez No: 95889
- Danışmanlar: DOÇ. A. SAİDE SARIGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
VI ÖZET Yansıtıcı yüzeylerin yakınındaki titreşen cisimler için akustik radyasyon probleminin Helmholtz integral denklemi ile formülasyonu ve sayısal çözümü gösterilmiştir. Ses ve Titreşim Laboratuan'nda geliştirilen ve çok cisimli akustik alanları ve iç alanları çözebilen çekirdek nitelikteki bilgisayar programı, bu tezde yaran uzay, çeyrek uzay ve 1/8 uzay algoritmalarının ilavesiyle genişletilmiştir. Bu sınırlı uzaylar, üç boyutlu tam uzaya gerekli sayıda yansıtıcı sonsuz düzlemin ilavesi ile oluşturulmuştur. Sonsuz düzlemler için yazılan integrallerin giderilebilmesi ve sınır elemanları yaklaşımının sadece cisimlere uygulanabilmesi için Green fonksiyonuna yeni terimler ilave edilmiştir. Rijit yüzeylerin yakınındaki düzgün titreşen küresel kaynağın ve bir çamaşır makinasının yakın alan akustik radyasyon karakteristikleri incelenmiştir. Makinalar genellikle rijit yüzeylere yakın çalıştıkları için, bu yeni bilgisayar programı özellikle makina akustiği problemleri için yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The formulation of acoustic radiation problems by the Helmholtz integral equation and its numerical solution are presented for the* vibrating bodies near reflecting surfaces. A kernel computer code which had been developed in Sound and Vibration Laboratory and capable of dealing with multi-body acoustic fields and interior fields was improved in this thesis by the addition of one-half, one-quarter, and one-eighth of a full-space algorhytms. These bounded domains were formed by the inclusion of the required number of reflecting infinite planes in the three-dimensional full space. Modified Green's functions were generated in order to eliminate the integrals on the infinite planes and to confine the boundary element discretization only to the bodies. Near field acoustic radiation characteristics of a dilating spherical source and a washing machine near rigid surfaces were examined. Since machines generally work in close proximity to rigid surfaces this new code may be particularly beneficial for the problems of machinery acoustics.