Eğirdir Gölü su seviyesi mevsimsel değişiminin bulanık mantık metoduyla modellenmesi
Modelling of seasonal lake level fluctuations of Lake Eğirdir using fuzzy logic
- Tez No: 200553
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSNÜ DEMİRPENÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu yüzyılın ikinci yarısından itibaren, dünyanın pek çok bölgesindeki göllerde su seviyelerinde yükselme periyotları gözlenmiştir. Bu yükselme periyotlarının sebepleri arasında, iklim değişiklikleri, tektonik oluşumlar, bölgesel meteorolojik ve hidrolojik şartlar sayılabilir. Bu durumun incelenebilmesi için gerekli veriler göl seviyesi, yağış, akış, buharlaşma ve diğer su ihtiyaçlarıdır. Bu faktörlerin her biri belirsizlik içerdiği için, istatistik ve stokastik metotlarla incelenebilir. Göl seviyesi değişimlerinin belirlenmesi için iki temel metot mevcuttur; su bütçesi ve istatistiksel su dengesi denklemi. Eğirdir gölündeki mevsimlere göre su seviyesi değişimlerinin modellenmesi için bu çalışmada bulanık mantık metodu önerilmiştir. Bu çalışmada, bulanık mantık modeli; yağış, akış, buharlaşma ve sulama suyu ihtiyacı değişkenlerinin fonksiyonu olarak Eğirdir gölündeki mevsimsel su seviyesi değişiminin tahmin edilmiştir. Anahtar Kelimeler :Su Seviyesi, Model; Eğirdir Gölü; Bulanık Mantık
Özet (Çeviri)
In the second half of this century, it was observed that water levels in lakes on global scale have displayed incrasing trends at certain periods. The general causes of these periods are climate changes, sunspot effects, geophysical events especially tectonic occurences, local meteorological and hydrological conditions. Available data for investigation of this situation are the hydro-meteorological records of significant factors such as lake levels, precipitation, runoff, evaporation and other water demands. Each one of these factors includes uncertainly and consequently their assesments are based on the probabilistic, statistical and stochastic methods. Two approaches are generally used to estimate lake level fluctuations; water budget and a statistical water mass balance equation application. An artifical fuzzy logic model for seasonal fluctuations of Eğirdir Lake is proposed. In study, fuzzy logic model is compared with observed water level fluctuations fuzzy logic model considered precipitation, surface runoff, evaporation and irrigation as model input parameters. Key Words : Water Level, Model; Lake Egirdir; Fuzzy Logic.