Potansiyel probiyotik Lactiplantibacillus plantarum izolatlarının gıda güvenliği ve teknolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of food safety and technological properties of potential probiotic Lactoplantibacilus plantarum isolates
  1. Tez No: 958902
  2. Yazar: ŞEYMANUR GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Tez çalışmasında, Erzurum çevre ilçe ve köylerinden temin edilen çiğ süt örneklerinden Lactiplantibacillus plantarum suşlarının izolasyonu, probiyotik, gıda güvenliği ve teknolojik özelliklerinin belirlenmesi, potansiyel probiyotik suşların eldesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Planlanan tez çalışması kapsamında; izole edilen Lpb. plantarum izolatlarının ilk olarak fenotipik ve morfolojik karakterizasyonu gerçekleştirildi. Lpb. plantarum izolatlarının; hücre yüzey hidrofobisitesi, düşük pH, simüle edilmiş gastrik ve bağırsak suyuna, antibiyotik duyarlılığına, jelatinaz, hemolitik ve antimikrobiyal aktivitesine, biyofilm oluşumu gibi faktörlere bakılarak, gıda güvenliği parametrelerine uygun suşlar ile çalışmaya devam edildi. Katalaz, lipolitik, proteolitik, antioksidant ve enzimatik aktivite, asitleştirme yeteneği incelendi ve teknolojik özellik bakımından umut vaat eden suşlar seçildi. Tüm bu metotların uygulanması sonucunda, elde edilecek verilerle, en etkin probiyotik potansiyele sahip Lpb. plantarum türüne ait seçimi gerçekleştirildi. Bulgular: Çiğ süt örneklerinden 163 bakteri izole edilerek, katalaz, oksidaz negatif ve Gram pozitif olan 43 izolat seçildi. Seçilen 43 izolat spesifik PCR uygulaması sonucunda, 21 tanesinin Lpb. plantarum olduğu tespit edildi. Elde 21 adet Lpb. plantarum suşundan 8 tanesinin, düşük pH koşullarına, gastrointestinsal sisteme (GIS) direnç gösterdiği, hücre yüzey hidrofobisine sahip olduğu; gıda güvenliği deneylerinde ise 8 izolatın pozitif sonuç verdiği ve bunlardan tanesinin de en iyi teknolojik özelliğe sahip olduğu gözlemlendi. Sonuçlar: Yapılan deneyler sonucunda, probiyotik potansiyeli en yüksek olan izolatlar SG2, SG3, SG4 ve SG9 olarak belirlendi. Elde edilen veriler, ileride gerçekleştirilecek probiyotik karakterizasyon, fonksiyonel ürün geliştirme ve uygulama çalışmalar için bilimsel bir temel oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis is to isolate Lactiplantibacillus plantarum strains from raw milk samples obtained from the surrounding districts and villages of Erzurum, to determine their probiotic, food safety and technological properties, and to obtain potential probiotic strains. Method: As part of the planned thesis study, the initial phenotypic and morphological characterization of the isolated Lpb. plantarum strains was performed. Factors such as cell surface hydrophobicity, low pH, simulated gastric and intestinal juice, antibiotic susceptibility, gelatinase, hemolytic and antimicrobial activity, and biofilm formation were examined, and the study continued with strains that met food safety parameters. Catalase, lipolytic, proteolytic, antioxidant, and enzymatic activity, as well as acidification capacity, were examined, and promising strains were selected in terms of technological properties. Based on the data obtained from the application of all these methods, the Lpb. plantarum strain with the most effective probiotic potential was selected. Results: A total of 163 bacteria were isolated from raw milk samples, and 43 were selected that were catalase-negative, oxidase-negative, and Gram-positive. Specific PCR assays were performed on these 43 isolates, identifying 21 as Lpb. plantarum. Eight of the 21 Lpb. plantarum strains were observed to be resistant to low pH conditions and the gastrointestinal tract (GIS), exhibited cell surface hydrophobicity, and eight isolates tested positive in food safety experiments, with one of these having the best technological properties. Conclusion: As a result of the experiments, the isolates with the highest probiotic potential were identified as SG2, SG3, SG4, and SG9. The data obtained are expected to provide a scientific basis for future probiotic characterization, functional product development, and application studies.