Zenginleştirilmiş kafes sistemin'de barındırılan yumurtacı hibritler'de; Genotipin, tünek ve folluğun performans, yumurta kalitesi ve refaha etkisi
Effect of genotype, perch, and laying nest on performance, welfare, and egg quality in layer chicken hybrids housed in enriched cage system
- Tez No: 958903
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞEKEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada zenginleştirilmiş kafeslerde tünek ve folluğun yumurta tavuklarının performansı, yumurta kalitesi ve refah parametrelerine olan etkileri incelenmiştir. Çalışmada hayvan materyali olarak toplam 640 adet Lohmann Brown (LB) (320 adet) ve Lohmann LSL Classic (LW) (320 adet) genotipleri kullanılmıştır. Deneme; kafes gözlerinde tünek ve folluğun varlığına göre 4 grup 4 tekerrür olacak şekilde planlanmıştır. Araştırma bulgularına göre genotip, canlı ağırlık ve yumurta ağırlığını önemli düzeyde etkilemiştir (P0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of perches and nest boxes were examined on the performance, egg quality, and welfare parameters of laying hens in enriched cage systems. Lohmann Brown (LB) and Lohmann LSL Classic (LW) genotypes were used as animal material. The experiment was planned as four groups with four replications, based on the presence of perches and nests in the cage cells. According to the research findings, Genotype significantly affected live weight and egg weight (P0.05).