Validity and reliability of the sustainable food literacy scale: Comparison of dietitian candidate students and dietitians
Sürdürülebilir gıda okuryazarlığı ölçeğinin geçerlilik ve güvenilirliği: Diyetisyen adayı öğrenci ve diyetisyen karşılaştırması
- Tez No: 958905
- Danışmanlar: PROF. DR. İREM KAYA CEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, sürdürülebilir gıda okuryazarlığını ölçmeyi amaçlayan FOODLIT-Tool ölçeğinin Türkçeye uyarlamasını gerçekleştirerek geçerlilik ve güvenilirliğini değerlendirmek ve diyetisyen adayları ile mezun diyetisyenlerin gıda okuryazarlığı düzeylerini karşılaştırmaktır. Araştırmaya 198 öğrenci ve 188 mezun diyetisyen katılmıştır. Veriler SPSS ve AMOS programlarıyla analiz edilmiş; yapı geçerliliği doğrulayıcı faktör analiziyle, güvenilirlik Cronbach's alfa ve test-tekrar test yöntemleriyle test edilmiştir. Ölçeğin uyum indeksleri (χ²/df = 1.954; RMSEA = 0.050; CFI = 0.952) kabul edilebilir sınırların içinde bulunmuş, iç tutarlılığı yüksek (α = 0.924) düzeyde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to adapt the FOODLIT-Tool, developed to measure sustainable food literacy, into Turkish, assess its validity and reliability, and compare the food literacy levels of dietitian candidates and registered dietitians. The study included 198 students and 188 graduates. Data were analyzed using SPSS and AMOS; construct validity was tested through confirmatory factor analysis, and reliability was assessed using Cronbach's alpha and test-retest methods. The model fit indices (χ²/df = 1.954; RMSEA = 0.050; CFI = 0.952) indicated a good fit, and the internal consistency was found to be high (α = 0.924).