Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) sperminin kısa süreli saklanmasının araştırılması
An investigation of short-term storage of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) sperm
  1. Tez No: 958904
  2. Yazar: SAHEED OLUWASOLA KOLAWOLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ YAMANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) sperminin 4°C'de 28 gün süreyle kısa süreli saklanması sırasında, C Vitamin, E Vitamin, Glutatyon ve Melatonin antioksidanlarının tek başına ve kombinasyon halinde yapay seminal plazma (YSP) solüsyonuna eklenmesinin sperm kalite parametreleri (motilite, eğrisel hız - VCL, motilite süresi ve canlı sperm oranı) üzerindeki etkileri ile birlikte bir yaş ve üç yaş erkek bireylerden elde edilen spermler kullanılarak üreme yaşının bu süreçteki etkisi incelenmiştir. Çalışma, İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Sapanca İç Su Ürünleri Üretimi Araştırma ve Uygulama Birimi'nde 01.12.2024-02.02.2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Toplam 20 erkek gökkuşağı alabalığı (bir yaşta 10, üç yaşta 10) kullanılmış. Sperm örnekleri, YSP ile sulandırılmış ve C Vitamin, E Vitamin, C+E Vitamin, Glutatyon, Melatonin ile Glutatyon+Melatonin kombinasyonları eklenerek 4°C'de saklanmış, sperm kalite parametreleri 0., 7., 14. ve 28. günlerde Bilgisayar Destekli Sperm Analiz Sistemi (CASA) ile analiz edilmiştir. Her iki yaş grubunda sperm motilitesi, VCL, motilite süresi ve canlı sperm oranı depolama süresince azalmış, E Vitamin her iki yaşta en yüksek koruyucu etkiyi göstermiştir (bir yaşta 7. günde %57,87; üç yaşta %74,30 motilite). Glutatyon ve Melatonin, üç yaşta 7. güne kadar E Vitamin'e benzer koruyuculuk sağlarken, bir yaşta etkileri sınırlı kalmıştır. C Vitamin ve C+E Vitamin kombinasyonları, her iki yaş grubunda motilite, VCL, motilite süresi ve canlı sperm oranı gibi parametrelerde yapay seminal plazma (YSP) ve diğer antioksidanlara kıyasla daha hızlı bir düşüşe neden olmuş ve negatif etkili bulunmuştur. Glutatyon+Melatonin kombinasyonu, tek başına kullanımlarına kıyasla sinerjik etki yaratmamıştır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis investigated the effects of adding antioxidants—Vitamin C, Vitamin E, Glutathione, and Melatonin—individually and in combination to artificial seminal plasma (ASP) solution on the sperm quality parameters (motility, curvilinear velocity - VCL, motility duration, and viable sperm rate) of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) sperm stored short-term at 4°C for 28 days. Additionally, the impact of reproductive age was assessed using sperm from one-year-old and three-year-old male individuals. The study was conducted at the Istanbul University Faculty of Aquatic Sciences, Sapanca Inland Fisheries Production Research and Application Unit, from December 1, 2024, to February 2, 2025. A total of 20 male rainbow trout (10 one-year-olds and 10 three-year-olds) were used. Sperm samples were diluted with ASP and supplemented with Vitamin C, Vitamin E, Vitamin C+E, Glutathione, Melatonin, or Glutathione+Melatonin combinations, stored at 4°C, and analyzed for quality parameters on days 0, 7, 14, and 28 using a Computer-Assisted Sperm Analysis (CASA) system. In both age groups, sperm motility, VCL, motility duration, and viable sperm rate decreased over the storage period. Vitamin E exhibited the highest protective effect in both age groups, yielding the best results with 57.87% motility on day 7 in one-year-olds and 74.30% in three-year-olds. Glutathione and Melatonin provided protective effects comparable to Vitamin E up to day 7 in three-year-olds, but their effects were limited in one-year-olds. Vitamin and Vitamin C+E combinations caused a faster decline in motility, VCL, motility duration, and viable sperm rate compared to artificial seminal plasma (YSP) and other antioxidants in both age groups, indicating a negative effect. The Glutathione+Melatonin combination did not produce a synergistic effect compared to their individual uses.