Stress analysis of layered composite structures
Tabakalı kompozit yapılarda gerilme analizi
  1. Tez No: 95892
  2. Yazar: AYTEKİN RUMİBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KARAKUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmanın amacı çift örgülü çelik fiber takviyeli termoplastik matrikse sahip tabakalı delikli kompozit plakların elastik-plastik davranışını incelemektir. Plakların basit mesnetli ve eksenel yüklere maruz kaldığı farz edilmektedir. Bu çalışmada simetrik ve antisimetrik olarak tabakalanmış plaklar göz önüne alınmıştır. Bu çalışmada, simetrik tabakalı plaklar dört tabaka, antisimetrik tabakalı plaklar dört ve iki tabaka içermektedir. Elastik-plastik, elastik ve artık gerilmeler küçük plastik deformasyonlar ve birinci derece kayma deformasyon teorisi ile sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Gerilmeler ve plastik bölgeyi bulmak için Fortran 90 program dilinde bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Eksenel yükler akma noktalarından itibaren 100,200,275,400 yük adımında, her bir adımda 0.01 MPa arttırılarak, uygulanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, tabakalı kompozit plaklar artık gerilmeler yardımıyla mukavemeti arttırılır ve simetrik tabakalı plakların akma noktalarının antisimetrik tabakalı plakların akma noktalarından büyük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This study aims to investigate elasto-plastic behaTiorof woven steel fiber reinforced thermoplastic matrix laminated plates with a hole. They are assumed to be simply supported and subjected to the axial loads. Symmetric and antisymmetric laminated plates are taken into consideration in this work. In this study, four layers are considered for symmetric laminates, whereas four and two layers are used for antisymmetric ones. Elastic-plastic, elastic and residual stresses and the expansion of plastic region are obtained for small deformations by using finite element method and including first-order shear deformation theory. A computer program in Fortran 90 is developed to calculate the stresses and plastic region. Tsai-Hill theory is used to obtain elasto-plastic stresses. The axial loads are applied at 100,200,275,400 load steps from yield points increasing 0.01 MPa at each load step. As a result of this study, the composite laminated plates are strengthen by the residual stresses. The symmetric laminated plates are of higher yield points than the antisymmetric ones.