Effects of cerium oxide (CeO₂-Np) nanoparticles on droughtstress in American grapevine rootstocks
Amerikan asma anaçlarında kuraklık stresi üzerine seryumoksit (CeO₂-Np) nanopartikülünün etkileri
  1. Tez No: 958951
  2. Yazar: TUĞBAGÜL KOCAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA SUCU DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
2024 yılında gerçekleştirilen bu çalışmada, kuraklığa dayanıklı 1103 Paulsen ve kuraklığa hassas 5 BB Amerikan asma anaçlarında kuraklık stresi altında seryum oksit nanopartikülünün (CeO₂-NP) (0, 25, 50, 100 mg) etkilerinin morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal parametreler ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Sürgün uzunluğu, sürgün yaş ve kuru ağırlığı, yaprak sayısı, klorofil içeriği, iyon akışı, antioksidant enzim aktivitesi gibi çeşitli parametreler analiz edilerek değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara bakıldığında fiziksel parametreler bakımından; sürgün taze- kuru ağırlığı, kök taze- kuru ağırlığı bakımından sulanan 5 BB anacının 0 mg L⁻¹ CeO₂-NP, kuru madde miktarı bakımından sulanan 5 BB anacının 50 mg L⁻¹ CeO₂-NP, sürgün uzunluğu bakımından sulanmayan 5 BB anacının 25 mg L⁻¹ CeO₂-NP ve yaprak sayısı bakımından sulanan 1103 Paulsen anacının 50 mg L⁻¹ CeO₂-NP uygulamaları dikkat çekmiştir. Fizyolojik parametrelere bakıldığında; klorofil içeriği bakımından sulanan 5 BB anacı 0 mg L⁻¹ CeO₂-NP, iyon akışı bakımından sulanmayan 5 BB anacının 0 mg L⁻¹ CeO₂-NP ve HZZO bakımından sulanmayan 1103 Paulsen 25 mg L⁻¹ CeO₂-NP uygulamaları ön plana çıkmıştır. Enzim aktiviteleri sonuçlarında ise protein miktarı, SOD ve APX enzim aktivitesi bakımından farklar istatistiksel açıdan önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study conducted in 2024, it was aimed to determine the effects of cerium oxide nanoparticles (CeO₂-NP) (0, 25, 50, 100 mg L⁻¹) under drought stress on drought resistant 1103 Paulsen and drought sensitive 5 BB amerikan grapevine rootstocks by morphological, physiological and biochemicel parameters. Various parameters such as shoot length, shoot wet and dry weight, leaf number, chlorophyll content, ion flow, antioxidant enzyme activity were evaluated by analyzed. According to the results obtained, in terms of physical parameters; 0 mg L-¹ CeO₂-NP treatment of irrigated 5 BB rootstock in term of shoot fresh- dry weight and root fresh- dry weight, 50 mg L-¹ CeO₂- NP treatment of irrigated 5 BB rootstock in term of dry matter content, 25 mg L-¹ CeO₂- NP treatment of non- irrigated 5 BB rootstock in terms of shoot length and 50 mg L-¹ CeO₂-NP treatment of irrigated 1103 Paulsen rootstock in terms of leaf number. Regarding the physiological parameters; 0 mg L-¹ CeO₂-NP of irrigated 5 BB rootstock in terms of chlorophyll content, 0 mg L-¹ CeO₂-NP of non- irrigated 5 BB rootstock in terms of ion flow and 25 mg L-¹ CeO₂-NP of non- irrigated 1103 Paulsen 25 mg L-¹ CeO₂- NP treatments in terms of HZZO came to the fore. In the results of enzyme activities, the differences were statistically significant in terms of protein amount, SOD and APX enzyme activity