Yeni aureobasidium pullulans izolatlarının fusarium culmorum'a karşı biyokontrol aktivitelerinin araştırılması
Investigation of the biocontrol activities of novel aureobasidium pullulans isolates against fusarium culmorum
  1. Tez No: 958963
  2. Yazar: BERKAY ERDUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRUH ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Ziraat, Biology, Microbiology, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoteknoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yüksek lisans tezinde zeytin ve ayva yaprak yüzeyinden tek spor analizi ile izole edilerek saflaştırılan Aureobasidium pullulans izolatlarının bitki patojeni Fusarium culmorum FcUK99 referans suşu ve 4 farklı F. culmorum tarla izolatı üzerindeki potansiyel biyokontrol etki mekanizması araştırılmıştır. Nutrient maya dekstroz agar kültürlerinde maya ve maya benzeri hücre morfolojili 11 saf fungal izolat psödohif ve bölmeli hif yapıları ile ürettiği spor tiplerine göre özellik temelli tanımlandı. 850 bç boyutlu TEF1-α kısmi gen bölgesinin 11 izolatın genomundan polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile çoğaltılıp Sanger yöntemine göre dizilenmesi ve dizilim bilgilerinin hizalamasıyla tüm izolatlar A. pullulans türü ile 0 ve 7e-137 E değeri ile %98.64-99.75 benzer bulundu. Çalışmada kullanılacak F. culmorum izolatlarının patojeniteleri bu bitki patojenine hassas olan Kate A-1 buğday çeşidinin gövde enfeksiyonu ile doğrulandı. İkili kültürler semptomlu gövde parçalarından tekrar elde edilen F. culmorum re-izolatları ve A. pullulans izolatları bir arada inoküle edilerek kuruldu. Kültürlerin 7. gününde A. pullulans izolatları tüm F.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the potential biocontrol mechanism of Aureobasidium pullulans isolates purified by single spore analysis from olive and quince leaf surfaces was investigated on the phytopathogenic FcUK99 reference strain and 4 different field isolates of Fusarium culmorum. 11 pure fungal isolates with yeast and yeast-like cell morphology were characterized based on the structure of pseudohyphae and septate hyphae, and types of spores they produced in nutrient yeast dextrose agar cultures. The 850 bp TEF1-α partial gene region was amplified from the genomes of the 11 isolates using polymerase chain reaction (PCR) and sequenced using the Sanger method. Alignment of the sequence data revealed that all isolates were 98.64-99.75% similarity with the A. pullulans species.The pathogenicity of the F. culmorum isolates used in the study was confirmed by the infection of stems of the Kate A-1 wheat variety, which is susceptible to this plant pathogen.Dual cultures were established by inoculating A. pullulans isolates and F. culmorum re-isolates obtained from symptomatic stem pieces. A. pullulans isolates inhibited the growth of all F.