Üniversitelerin dijital dönüşüm durumlarının analiz edilmesi: İstanbul ili vakıf üniversiteleri örneği
Analyzing the digital transformation status of universities: The case of foundation universities in İstanbul
- Tez No: 958990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEVSER ŞAHİNBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, İstanbul'daki vakıf üniversitelerinde görev yapan Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlarının dijital dönüşüm süreçlerindeki rollerini, karşılaştıkları zorlukları, kurumsal stratejilere olan katkılarını ve çözüm önerilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma, betimsel nitelikte yürütülen bir nitel saha araştırmasıdır. Araştırmanın evrenini, İstanbul ili sınırları içinde faaliyet gösteren vakıf üniversitelerinde görev yapan Bilgi Teknolojileri Daire Başkanları oluşturmaktadır. Bu kişiler, üniversitelerinin dijital dönüşüm süreçlerinde teknik ve stratejik karar alma süreçlerinde aktif rol alan yöneticilerdir. Örneklem, bu evren içerisinden amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Bu araştırmanın örneklemini, İstanbul'daki vakıf üniversitelerinde görev yapan 9 daire başkanı oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu form araştırmacı tarafından geliştirilmiştir ve dijital dönüşüm, bilgi teknolojileri yönetimi ve yükseköğretim alanlarında literatür taraması yapılarak oluşturulmuştur. Formda toplamda 22 adet soru bulunmaktadır. Veriler MAXQDA yazılımına aktarılmış ve içerik analizi yöntemiyle temalar ve kodlar oluşturulmuştur. Elde edilen bulgulara göre; üniversitelerde bilgi teknolojileri daire başkanlığının dijital dönüşümdeki rolleri arasında; başta tüm süreçleri koordine etme ve iş birliği sağlama olmak üzere yönetim ve yönlendirme, teknik yürütücü ve stratejik destekçi gibi rolleri bulunmaktadır. Üniversitelerin dijitalleşme hedeflerine ulaşmadaki en büyük zorlukları arasında; başta bütçe ve kaynak kısıtları, yetişmiş personel ve teknoloji bilgi eksikliği, adaptasyon problemleri olmak üzere kurum içi farkındalık ve adaptasyon, artan talep ve beklenti yönetimi, veri entegrasyonu ve standartlaşma, yasal ve güvenlik gereklilikleri, zaman faktörü, teknik uyumsuzluklar, kurumsal yazılım lisans bedelleri, IoT ve akıllı kampüs cihazları için yatırım gereksinimi, yerli ve milli yazılımların AR-GE maliyetleri, güvenlik riskleri yer almaktadır. BT birimleri üniversitelerin gelecekteki başarısı üzerinde kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the roles of the Heads of Information Technologies Departments working at foundation universities in Istanbul in digital transformation processes, the challenges they face, their contributions to institutional strategies, and their suggestions for solutions. This research is descriptive qualitative field research. The population of the research consists of the Heads of Information Technologies Departments working in foundation universities operating within the borders of Istanbul province. These individuals are managers who take an active role in technical and strategic decision-making processes in the digital transformation processes of their universities. The sample was selected from this population by purposive sampling method. The sample of this study consists of 9 department heads working in foundation universities in Istanbul. A semi-structured interview form was used as a data collection tool in the study. This form was developed by researchers and was created by reviewing the literature on digital transformation, information technology management and higher education. There are 22 questions in total in the form. The data were transferred to MAXQDA software and themes and codes were created through content analysis. According to the findings, the roles of the Department of Information Technologies in digital transformation at universities include coordinating all processes and providing cooperation, management and direction, technical executive and strategic supporter. The biggest challenges for universities in achieving their digitalization goals include budget and resource constraints, lack of trained personnel and technology knowledge, internal awareness and adaptation problems, increasing demand and expectation management, data integration and standardization, legal and security requirements, time factor, technical incompatibilities, corporate software license fees, investment requirements for IoT and smart campus devices, R&D costs of domestic and national software, security risks. IT units are critical to the future success of universities.