Wıener filtresi kullanarak konuşma sinyallerinde gürültünün azaltılması
The reduction of noise in speech signals using wiener filter
- Tez No: 958996
- Danışmanlar: Prof. Dr. MAHMUT HEKİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, MATLAB'da Wiener filtresi kullanarak ses sinyalleri için uyarlanabilir gürültü filtreleme tasarımı ve uygulamasına odaklanmaktadır. Çeşitli gerçek dünya kayıtlarından elde edilen gürültülü ses sinyallerine örnekleme, pencereleme ve normalleştirme gibi ön işleme adımları uygulanmıştır. Wiener filtre algoritması gürültüyü bastırmak ve sinyal kalitesini artırmak için uygulanmıştır. Etkinliğini değerlendirmek için ortalama karesel hata (MSE) ve sinyal-gürültü oranı (SNR) metrikleri kullanılmıştır. Pencere boyutu ve gürültü gücü tahmini de dahil olmak üzere parametre ayarının etkisi incelenmiştir. Başlangıçta basit bir gürültü modeli varsayılmış ve Wiener filtresi doğrudan ham sinyallere uygulanmıştır. Sonuçlar önemli ölçüde gürültü azaltımı göstermiş ancak filtrenin performansının doğru gürültü gücü tahminine olan hassasiyetini vurgulamıştır. Bunu ele almak için uyarlanabilir bir gürültü tahmin tekniği uygulanmış ve Wiener filtresinin performansı yeniden değerlendirilmiştir. Uyarlanabilir yaklaşım, gelişmiş gürültü bastırma özelliği göstermiştir. Ayrıca, Wiener filtresinin performansı LMS filtreleme gibi diğer gürültü azaltma yöntemleriyle karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, Wiener filtresinin sürekli olarak daha iyi sinyal netliği ve daha düşük bozulma sağladığını göstermiştir. Çalışma, Wiener filtresinin ses sinyali iyileştirme için sağlam ve etkili bir araç olduğu sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the design and implementation of adaptive noise filtering for audio signals using the Wiener filter in MATLAB. Preprocessing steps including sampling, windowing, and normalization were applied to the noisy audio signals obtained from various real-world recordings. The Wiener filter algorithm was implemented to suppress noise and enhance signal quality. To evaluate its effectiveness, the mean squared error (MSE) and signal-to-noise ratio (SNR) metrics were used. The impact of parameter tuning, including window size and noise power estimation, was investigated. Initially, a simple noise model was assumed, and the Wiener filter was applied directly to the raw signals. The results showed significant noise reduction but highlighted the sensitivity of the filter's performance to accurate noise power estimation. To address this, an adaptive noise estimation technique was implemented, and the performance of the Wiener filter was reevaluated. The adaptive approach demonstrated improved noise suppression. Additionally, the Wiener filter's performance was compared to that of other noise reduction methods such as LMS filtering. The results showed that the Wiener filter consistently achieved better signal clarity and lower distortion. The study concludes that the Wiener filter is a robust and effective tool for audio signal enhancement.