İç hava kalitesinin insan beynine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of indoor air quality on the human brain
- Tez No: 958995
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÇOŞGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Nöroloji, Energy, Mechanical Engineering, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde bireyler, zamanlarının önemli bir bölümünü iç mekânlarda geçirmektedir; bu durum, iç hava kalitesinin (İHK) insan sağlığı üzerindeki etkilerini daha da belirgin hâle getirmektedir. Yaygın kanının aksine, hava kirliliği yalnızca dış ortamdaki kirleticilerle sınırlı değildir; iç mekânlarda da ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek çeşitli kirleticiler bulunmaktadır. İHK, bireylerin genel yaşam kalitesini etkileyen ve özellikle beyin sağlığı üzerinde kritik bir rol oynayan çevresel faktörlerden biridir. Yapılan araştırmalar, iç hava kalitesindeki bozulmanın bilişsel işlevlerde azalma, hafıza problemleri ve duygudurum bozuklukları gibi nörolojik sorunlara yol açabileceğini ortaya koymaktadır. İç mekân hava kirliliğinin başlıca kaynakları arasında karbondioksit (CO₂), toz ve diğer partikül maddeler yer almaktadır. Bu kirleticiler, solunum yoluyla vücuda girerek zamanla beyin fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Örneğin, düşük hava kalitesi, odaklanma ve öğrenme yeteneğini zayıflatarak bilişsel performansı düşürebilir. Bu durum, özellikle öğrenciler ve kapalı ortamlarda çalışan bireyler için önemli bir sorun teşkil etmektedir. İç hava kalitesinin iyileştirilmesi için doğal havalandırma, gelişmiş hava temizleyici sistemler ve bitki tabanlı iç mekân düzenlemeleri gibi çeşitli stratejiler önerilmektedir. Bu yöntemlerin uygulanması, yalnızca fiziksel hava kalitesini artırmakla kalmayıp, aynı zamanda zihinsel ve nörolojik sağlık üzerinde de olumlu etkiler yaratmaktadır. Bu tez çalışması, İHK ile beyin sağlığı arasındaki doğrudan ve dolaylı bağlantıları derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, herhangi bir patolojik bulgusu olmayan sağlıklı bireylerin elektroensefalografi (EEG) ve manyetik rezonans (MR) görüntüleri analiz edilerek, iç hava kirliliğinin beyin fonksiyonları ve yapısal bütünlük üzerindeki potansiyel etkileri değerlendirilecektir. Kullanılan materyal ve yöntem, katılımcılardan elde edilecek verilerin hassasiyetini ve güvenilirliğini sağlamak amacıyla titizlikle belirlenmiştir. Elde edilecek bulgularla hem beyin fonksiyonları hem de olası yapısal değişiklikler açısından İHK'nin rolünü anlamak, bu alandaki mevcut literatüre özgün bir katkı sunmak ve toplumda beyin sağlığı için iç hava kalitesi farkındalığını artırmak hedeflenmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, iç hava kalitesi ile beyin sağlığı arasındaki karmaşık ilişkinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunarak toplumsal bilinci artırmayı amaçlamaktadır. Temiz hava, sağlıklı bir zihin ve genel sağlık için temel bir unsurdur. Bu bağlamda alınacak önlemler, bireylerin ve toplumların genel sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Bu tezden elde edilen bilimsel veriler, iç mekânlarda sağlıklı hava kalitesinin sağlanmasının kritik önemine dair değerli bir referans kaynağı oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, individuals spend a significant portion of their time indoors; this situation increasingly highlights the impacts of indoor air quality (IAQ) on human health. Contrary to popular belief, air pollution is not limited to outdoor contaminants; indoor environments also contain various pollutants that can lead to serious health problems. IAQ is a critical factor influencing individuals' overall quality of life and plays a particularly vital role in brain health. Research indicates that deterioration in indoor air quality can cause neurological issues such as decreased cognitive functions, memory problems, and mood disorders. The primary sources of indoor air pollution include carbon dioxide (CO₂), dust, and other particulate matter. These pollutants enter the body through the respiratory system and can, over time, negatively affect brain functions. For instance, poor air quality can impair focus and learning ability, thereby reducing cognitive performance; this poses a significant problem, especially for students and individuals working in enclosed environments. Various strategies are proposed for improving indoor air quality, such as natural ventilation, advanced air purification systems, and plant-based indoor arrangements. The implementation of these methods not only enhances physical air quality but also has positive effects on mental and neurological health. This thesis aims to deeply investigate the direct and indirect connections between IAQ and brain health. Within the scope of this research, electroencephalography (EEG) and magnetic resonance (MR) images of healthy individuals without any pathological findings will be analyzed to assess the potential effects of indoor air pollution on brain functions and structural integrity. The materials and methods employed have been meticulously determined to ensure the sensitivity and reliability of the data obtained from participants. The findings from this study are expected to contribute uniquely to the existing literature by enhancing the understanding of IAQ's role in both brain functions and potential structural changes, and to raise public awareness about indoor air quality for brain health. In conclusion, this study aims to enhance societal awareness by contributing to a better understanding of the complex relationship between indoor air quality and brain health. Clean air is a fundamental element for a healthy mind and overall well-being; in this context, the measures taken will positively impact the general health of individuals and communities. The scientific data obtained from this thesis will serve as a valuable reference resource regarding the critical importance of ensuring healthy air quality in indoor environments.