Karbon bırıkımının zamansal ve konumsal değışımının analızı: araç orman ışletme şeflığı örneğı
Analysis of temporal and spatial changes in carbon accumulation: the case of arac forest planning unit
  1. Tez No: 959030
  2. Yazar: AHMET GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURMUŞ ALİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Orman ekosistemleri, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmada önemli karbon yutakları arasında yer almaktadır. Bu çalışmada, orman dinamiklerinin karbon tutma potansiyeli üzerindeki etkileri değerlendirilmiş ve orman planlaması süreçlerine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bu çalışma, Araç Orman İşletme Şefliğinin 1988 ve 2014 plan dönemleri arasındaki biyokütle ve karbon stoklarındaki değişimleri incelemektedir. Hesaplamalar, uluslararası geçerliliği olan katsayılar ve yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmiş, biyokütle ve karbonun zamansal ve konumsal dağılımı CBS yardımıyla haritalandırılmıştır. İncelenen 26 yıllık dönemde, toplam biyokütle miktarı %89,81 artarak 849.635,33 Mg'dan 1.612.663,10 Mg'a yükselmiştir. Benzer şekilde, karbon stoku %57,74 oranında artarak 1.243.650,00 Mg'dan 1.961.730,69 Mg'a çıkmıştır. Toplam karbonun en büyük kısmı her iki yılda da toprak organik karbonundan sağlanmıştır (%59,44 ve %51,03). Bunu sırasıyla toprak üstü (%26,63 ve %33,04), toprak altı (%7,93 ve %10,86), ölü örtü (%5,75 ve %4,77) ve ölü odun karbonu (%0,25 ve %0,29) takip etmiştir. Ortalama yıllık karbon tutma miktarı 2,76 Mg ha⁻¹ yıl⁻¹ olarak belirlenmiş bu miktarın 1,22 Mg'ı toprak üstü, 1,01 Mg'ı toprak, 0,44 Mg'ı toprak altı, 0,08 Mg'ı ölü örtü ve 0,01 Mg'ı ölü odun karbonundan oluşmaktadır. Elde edilen bulgular, ormanlarda karbon tutma ve biyokütle kapasitesini artırmak için bakım faaliyetlerinin artırılması, ağaçlandırmalarda uygun türlerin seçilmesi ve insan kaynaklı baskıların azaltılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Karasal alanlarda karbon havuzlarının sürdürülebilirliğinin sağlanması, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin azaltılmasında önemli bir rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
Forest ecosystems are among the most important carbon sinks in mitigating the effects of climate change. This study evaluates the effects of forest dynamics on carbon retention potential and aims to contribute to forest planning processes. It examines changes in biomass and carbon stocks between the 1988 and 2014 planning periods of the Araç Forest Management Chiefdom. The calculations were carried out using internationally accepted coefficients and methods, and the temporal and spatial distribution of biomass and carbon was mapped with the help of GIS. Over the 26 year period under review, the total biomass increased by 89.81%, rising from 849,635.33 Mg to 1,612,663.10 Mg. Similarly, carbon stock increased by 57.74%, from 1,243,650.00 Mg to 1,961,730.69 Mg. In both years, the largest share of total carbon originated from soil organic carbon (59.44% in 1988 and 51.03% in 2014), followed by aboveground biomass (26.63% and 33.04%), belowground biomass (7.93% and 10.86%), litter (5.75% and 4.77%), and deadwood carbon (0.25% and 0.29%), respectively. The average annual carbon sequestration was calculated as 2.76 Mg ha⁻¹ yr⁻¹, comprising 1.22 Mg from aboveground biomass, 1.01 Mg from soil, 0.44 Mg from belowground biomass, 0.08 Mg from litter, and 0.01 Mg from deadwood. The findings suggest that increasing silvicultural practices, selecting appropriate species in afforestation, and reducing anthropogenic pressures are essential for enhancing the carbon retention and biomass capacity of forests. Ensuring the sustainability of carbon pools in terrestrial ecosystems plays a key role in mitigating the adverse effects of climate change.