Self-objectification in heterosexual young men in Türkiye: Examination of the objectification theory
Türkiye'de heteroseksüel genç erkeklerde kendini nesneleştirme: Nesneleştirme kuramının incelenmesi
  1. Tez No: 959067
  2. Yazar: FULYA ŞAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SAKALLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez, nesneleştirme kuramı (Fredrickson & Roberts, 1997) kapsamında Türkiye'de yaşayan heteroseksüel genç erkeklerin beden algılarını nitel ve nicel araştırma yöntemlerini kullanarak araştırmayı amaçlamıştır. Bu doğrultuda iki çalışma yürütülmüştür. Çalışma 1, erkek bedeninin medya ve sosyal medyada nasıl temsil edildiğini, erkek fiziksel görünüşüne ilişkin normları, erkeklerin bu normlara maruz kaldığı bağlamları, erkeklerin kendini nesneleştirme süreçlerini etkileyen faktörleri ve kendini nesneleştirme ile belirli psikolojik değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. 16 heteroseksüel lisans öğrencisi erkekle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bulgular, ideal erkek bedeninin güçlü, kaslı, uzun boylu ve sert olarak tasvir edildiğini, bu tasvire maruz kalan erkeklerin kendilerini başkalarıyla kıyasladıklarını ve idealden uzak olduklarında olumsuz duygular ve görünüş kaygısı yaşayabileceklerini, ideal görünüşe sahip olmanın sosyal kabul ve partner değeri açısından önemli olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma 2'de Erkek Kendini Nesneleştirme Değerlendirmesi (EKND; Daniel et al., 2014) ölçeğinin Türkçeye uyarlanması için 205 heteroseksüel erkekten veri toplanmıştır. Çalışma sonucunda EKND ölçeğinin erkeklerin kendini nesneleştirmesini ölçmek için geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğu gözlemlenmiştir. Son olarak, Çalışma 3'ün amacı, nesneleştirme teorisinde varsayıldığı gibi, erkek görünüş normlarının onaylanmasının kendini nesneleştirme ve beden gözetimi yoluyla görünüş kaygısı ile arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla 311 heteroseksüel erkek araştırmaya katılmıştır. Erkek görünüş normlarının benimsenmesi ile kendini nesneleştirme ve görünüş kaygısı arasında düşük de olsa beklendiği yönde ilişki saptanmıştır. Fakat beden gözetiminin beklenenin aksine kendini nesneleştirme dışındaki değişkenlerle anlamlı bir ilişkisi tespit edilememiştir. Nesneleştirme kuramı, erkeklerin beden imajıyla ilgili değişkenler arasında bazı ilişkiler ortaya koyabilir, ancak erkeklerin kendini nesneleştirme deneyimlerini açıklamada yetersiz kalmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigated the body perception of heterosexual young men living in Türkiye based on objectification theory (Fredrickson & Roberts, 1997), utilizing qualitative and quantitative research methods. In this regard, two studies were conducted. Study 1 sought to examine how the male body is represented in media, the norms regarding male physical appearance, the contexts in which men are exposed to these norms, the factors influencing men's self-objectification processes. Semi-structured interviews were conducted with 16 heterosexual undergraduate men. The findings revealed that the ideal male body is portrayed as strong, muscular, tall, and tough; that men exposed to this portrayal compare themselves and may experience negative emotions and appearance anxiety when they deviate from this ideal; and that possessing an ideal appearance is important for social acceptance and partner desirability. In Study 2, data were gathered from 205 heterosexual men to adapt the Male Assessment of Self-Objectification (MASO; Daniel et al., 2014) into Turkish. The MASO was determined to be a valid and reliable scale for measuring men's self-objectification. Finally, Study 3 aimed to investigate the relationship between endorsement of male appearance norms and appearance anxiety, through self-objectification and body surveillance, as hypothesized in objectification theory. For this purpose, 311 heterosexual men participated in the study. Endorsement of male appearance norms was found to be associated with self-objectification and appearance anxiety, albeit at a low level, in the expected direction. However, contrary to expectations, body surveillance was not significantly associated with variables other than self-objectification. Objectification theory may highlight some relationships among variables related to men's body image, but it has been inadequate in explaining men's self-objectification experiences.