The investigation of the mediator roles of self-objectification, self-disgust, and self-compassion in the relationship between interpersonal sexual objectification and dissociation in women
Kadınlarda kişilerarası cinsel nesneleştirme ve dissosiyasyon arasındaki ilişkide kendini nesneleştirme, öz-tiksinme ve öz-şefkatin aracılık rollerinin incelenmesi
  1. Tez No: 810102
  2. Yazar: AYSU IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. SERAY AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kadınlar kişilerarası ilişkilerde cinsel nesneleştirilmelere, ayrımcılığa, sözel ve fiziksel şiddet deneyimlerine maruz kalmaktadır. Ortada açık, görünür bir şekilde travma olduğu düşünülmeyen durumlarda dahi, günlük hayatta yaşanılan cinsel nesneleştirilme deneyimleri gizil bir travma rolü üstlenmektedir. Bu tür deneyimlerle sıklıkla karşılaştıkça, psikolojik iyilik hali negatif olarak etkilenir, dissosiyatif deneyimler gibi çoğunlukla travma ile ilişkili bazı çıktılar görülebilir. Bu çalışmada yetişkin kadınların kişilerarası ilişkilerde cinselleştirme deneyimleri ile ilişkili olarak yaşadıkları dissosiyatif deneyimlerde kendini nesneleştirme, öz-tiksinme ve öz-şefkat deneyimlerinin aracı rollerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yaşları 19 ile 72 arasında değişen toplam 391 kadın katılımcıya ulaşılmıştır. Nicel araştırma yöntemleri ile sırasıyla sosyodemografik form, Kişilerarası Cinsel Nesneleştirme Ölçeği, Nesneleştirilmiş Beden Bilinci Ölçeği, Öz Tiksinme Ölçeği- Revize Formu, Öz Şefkat Ölçeği- Kısa Formu, Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği kullanılmıştır. Sonuçlara göre, kişilerarası cinsel nesneleştirilme deneyimlerinin disosiyasyonu yordadığı görülmüştür. Bu ilişkiye, nesneleştirilmiş beden bilinci ölçeğinin bir alt ölçeği (beden utancı), öz tiksinme, öz şefkat aracılık etmektedir. Ancak nesneleştirilmiş beden bilincinin diğer bir alt ölçeği olan beden gözetiminin ise bu ilişkide bir aracılık rolü üstlenmediği görülmüştür. Bu çalışma göstermiştir ki yüksek beden utancı, yüksek öz tiksinme ve düşük öz şefkat, kişilerarası ilişkilerde deneyimlenen cinsel nesneleştirilmelerle ilişkili yüksek dissosiyatif deneyimleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir aracılık rolü üstlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In interpersonal interactions, women can be subjected to sexual objectification, discrimination, and sexual, verbal, or physical harassment. Sexual objectification experiences in everyday life have a hidden trauma function even though there is no overt trauma present. As women frequently encounter such experiences, psychological well-being is negatively affected, and some effects of trauma, such as dissociative experiences, are regularly observed. The purpose of this study was to examine the mediating roles of adult women's experiences of self-objectification, self-disgust, and self-compassion experiences on their interpersonal sexual objectification-related dissociative experiences. 391 women between the ages of 19 and 72 participated in the study. Sociodemographic form, Interpersonal Sexual Objectification Scale, Objectified Body Consciousness Scale, Self-Disgust Scale – Revised Version, and Self-Compassion Scale Short Form were used. According to the results, it was seen that interpersonal sexual objectification experiences predicted dissociation. This relationship is mediated by body shame (a subscale of the objectified body consciousness scale), self-disgust, and self-compassion. However, body surveillance, another subscale of objectified body consciousness, did not play a mediating role in this relationship. This study showed that high body shame, high self-disgust, and low self-compassion play a statistically significant role in high dissociative experiences associated with sexual objectification in interpersonal relationships.