Precarity of digital labour in platform work: Instagram influencers in Türkiye
Platform temelli çalışmalarda dijital emeğin güvencesizliği: Türkiye'de Instagram ınfluencerları
  1. Tez No: 959068
  2. Yazar: NESLİ URHAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE İDİL AYBARS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu doktora tezi, Instagram influencerlarının platform ekonomisi içerisindeki dijital emeği nasıl deneyimlediklerini ve bu süreçte karşılaştıkları zorlukları nasıl yönettiklerini Türkiye'nin sosyo-ekonomik bağlamı çerçevesinde incelemektedir. Kuramsal olarak çalışma, Christian Fuchs'un dijital emek kuramı ile Brooke Erin Duffy'nin“istek uyandıran emek”(aspirational labour) kavramına dayanarak, influencerlık faaliyetlerini hem ekonomik olarak sömürücü hem de duygusal olarak yoğun emek gerektiren bir iş biçimi olarak kavramsallaştırmaktadır. Cinsiyet ve kuşak farklılıklarının bu emek biçimi üzerindeki etkileri de analizde belirleyici bir yer tutmaktadır. Yöntemsel açıdan çalışma, nitel bir araştırma yaklaşımı benimseyerek netnografiyi ve pandemi sonrası dönemde gerçekleştirilen 29 Instagram influencerı ve içerik üreticisiyle yapılan derinlemesine mülakatları bir araya getirmektedir. Ampirik analiz beş ana tema etrafında yapılandırılmıştır: (1) Influencerlığa Giriş ve Motivasyon, (2) Emek Koşulları ve Paraya Dönüştürme Süreçleri, (3) Platform Kuralları ve Algoritmik Denetim, (4) Cinsiyet ve Kimlik, (5) Sektörün Geleceği ve Kolektif Emek Deneyimleri. Bulgular, influencerların yaratıcı özerklik, esnek çalışma saatleri ve dijital görünürlük gibi vaatlerden etkilendiklerini; ancak aynı zamanda düzensiz gelir akışları, şeffaf olmayan algoritmalar, yoğun duygusal emek talepleri ve kurumsal destek eksikliğiyle karşı karşıya kaldıklarını göstermektedir. Genç işsizliği, cinsiyet eşitsizlikleri ve hızla dijitalleşen bir dönüşüm sürecinin damga vurduğu Türkiye bağlamında, çalışma, platform temelli emeğin yasal olarak tanınması ve korunmasına yönelik politika çerçevelerine duyulan acil ihtiyacı vurgulamaktadır. Influencerların deneyimlerini merkeze alan bu tez, emeğin yeniden yapılanmasına dair güncel tartışmalara katkı sunmakta; dijital platformların çalışma ilişkilerini, güvencesizlik biçimlerini ve değer üretimini nasıl dönüştürdüğünü gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines how Instagram influencers experience and navigate digital labour within the platform economy, with a focus on the socio-economic context of Türkiye. Theoretically, it draws on Christian Fuchs' framework of digital labour and Brooke Erin Duffy's concept of aspirational labour to operationalise influencer work as both economically exploitative and affectively demanding, with significant gendered and generational dimensions. Methodologically, the study adopts a qualitative approach, combining netnography with in-depth interviews conducted with 29 Instagram influencers and content creators in the post-pandemic period. The empirical analysis is structured around five interrelated themes: (1) Entry into Influencer Work and Motivation, (2) Labour Conditions and Monetisation, (3) Platform Rules and Algorithmic Control, (4) Gender and Identity, and (5) Industry Futures and Collective Labour. The findings indicate that influencers are attracted by the allure of creative autonomy, flexible scheduling, and digital visibility; however, they frequently encounter unstable income streams, opaque algorithmic systems, high emotional demands, and minimal institutional support. Situated within a national context marked by youth unemployment, gender disparities, and a rapid digital shift, the study highlights the pressing need for regulatory frameworks that formally recognise and protect platform-based labour. By centring influencer narratives, the dissertation contributes to broader discussions on the restructuring of work, underscoring how digital platforms are reshaping labour relations, precarity, and value production in contemporary economies.