Uluslararası kamu hizmetleri federasyonu ve özelleştirme politikası
The Public services international and its policy about privatisation
  1. Tez No: 100166
  2. Yazar: DENİZ DÖNDÜ KÜPELİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MESUT GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET Dünyadaki en eski uluslararası sendikal örgütlerden biri olan Uluslararası Kamu Hizmetleri Federasyonu, 1907 yılında Avrupa'da kamu hizmetlerinde çalışanlar arasındaki dayanışmayı geliştirmek ve güçlendirmek amacıyla kurulmuştur. Daha sonra Federasyonun faaliyet alanı, kamu hizmetlerinin tüm alanlarına ve Dünyadaki tüm ülkelere yayılmıştır. Federasyonun temel hedefleri, uluslararası bir birlik olarak çalışanların ve kendisine üye sendikaların haklarını ve çıkarlarını savunmak, sendikal hakların zayıf olduğu ülkelerde kamu hizmetlerinde çalışanların sendikalarını kurmalarına yardım etmek, var olanları güçlendirmek, ILO'nun ilgili sözleşmelerinin tüm ülkelerde uygulanması için kampanyalar düzenlemek şeklinde özetlenebilir. Federasyon, temel hedeflerini gerçekleştirmek için çeşitli faaliyetler yürütmektedir. Bu amaçla, kamu hizmetlerinde örgütlü sendikalara eğitim programlan düzenlemekte, tüm dünyada özgür ve etkili bir sendikal hareketin oluşması için üyelerine yardım etmektedir. Federasyonun başlangıç yıllarındaki temel politikası insan haklarının ve sendikal hakların tüm ülkelerde tanınması ve hayata geçirilmesi olmuşsa da, 1980 ve 1990'lı yıllardan itibaren Berlin Duvarının yıkılması ve eski Sovyetler Birliği ülkelerinin dağılması ile başlayan globalleşme rüzgarının etkisiyle, faaliyet alanını kamu hizmetlerinin özelleştirmesini savunan neo-liberal düşünceye yöneltmiştir. Çalışmanın amacı, uygulanan özelleştirme politikalarına kamu hizmetlerinde örgütlenmiş sendikaların uluslararası üst birliği olarak Federasyonun bakış açısını incelemektir. 189Çalışmanın önemi ise, devletin şimdiye kadar yerine getirdiği kamu hizmetlerinin sadece bir mülkiyet değişikliği yapılarak özel sektöre devredilmesi şeklinde açıklanan özelleştirmenin, ne gibi sonuçlar doğurduğu sorununun tartışılmasındadır? Federasyon, özelleştirmeye ilke olarak karşı olmayıp, istihdam, ücret, çalışma şartlan, sendikal haklar gibi kriterleri kapsayacak biçimde yapılmasını savunmaktadır. Federasyonun kamu hizmetlerinin özelleştirilmesi konusunda öncelikli politikası, kamu sektöründe reforma gidilmesidir. Bu sağlanamazsa, yukarıda belirtilen kriterler göz önünde bulundurularak kamu hizmetlerinin özelleştirilmesidir. Ancak, sağlık ve sosyal hizmetler, diğer kamu hizmetlerinden ayrı bir öneme sahiptir. Bu yüzden sağlık ve sosyal hizmetler, özelleştirilmemelidir. 190
Özet (Çeviri)
SUMMARY PSI, unites public sector workers in more than 500 trade unions in over 140 countries. Twenty million women and men in a variety of public service jobs members of PSI. For more than 90 years, PSI has fought for public services through its activities and campaigns, its regional structure, its association with other international organisations and its work on priority issues. PSI is an officially recognised non-government organisation - NGO - for the public sector within the International Labour Organisation (ILO) and has accreditation with UNESCO ECOSOCandUNCTAD PSI believe in effective and efficient public services and a society which displays the following features: collective and co-operative values, a democratic society, democratic public services, a responsive and effective public sector, a strong and comprehensive public sector as outlined above, a strong economy,a fair workplace. Of course, as an international federation of public sector trade unions, our focus is on representing, promoting and defending the needs and interests of public sector workers. Recently, this work has been dominated by the new challenges of globalisation, the threats from ideological privatisation, commercialisation and contracting out of public services, the potential offered by public sector modernisation and quality services, the attacks on services through structural adjustment policies and the intrusion of transnational corporations into public services.Most of these issues are now permeating all PSI public sector work, play its full social and economic role in society in partnership with the private sector. Neither sector should monopolise society's values or goals - both are there to serve the 191people. Many goods and services essential for the health, growth and dignity of human beings are best provided and delivered communally. These goods and services must be provided with equity as a goal, not only profit or cost containment. The public sector must be redesigned to suit the needs of each nation and people but on sound principles central to good public services and good societies. Consulting and involving the workers who provide the services is essential if the reforms are to take hold. Democracy, accountability and a decentralisation of power into local communities are fundamental. Equal opportunities and choice are necessary for the users and the providers. Performance management that matches the best in the public and private sectors would help both sectors. PSI prefer to restore, preserve and strengthen the idea of public service instead of having it destroyed, undermined or weakened. PSI believe that workers who can collectively bargain over their working lives and conditions make for better workers and better services - and they often save money, too. PSI believes in public sector reform. Sometimes this will include privatisation, contracting out, involvement of the private sector, establishing public services on a commercial footing. Health services should be comprehensive, free at the point of use and publicly funded/provided. Society must guarantee workers and their families appropriate care and income maintenance in the event of illness, accident and disability. Occupational health services to protect workers and their communities at the workplace and in its environment are essential. 192