Argümantasyon temelli öğretimin 5. sınıf öğrencilerinin fen öğrenme becerilerine, akademik başarılarına ve fen bilimleri dersine yönelik tutumlarına etkisinin araştırılması
Investigating the effect of argumentation-based teaching on 5th grade students' science learning skills, academic achievement and attitudes toward science course
  1. Tez No: 959089
  2. Yazar: NEYLA BAYRAKTAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, 'Madde ve Değişim' ünitesinde yer alan kazanımların argümantasyon yöntemine uygun hazırlanan etkinliklerle öğretilmesinin; 5. sınıf öğrencilerinin fen öğrenme becerilerine, akademik başarılarına ve fen dersine yönelik tutumlarına olan etkisinin araştırılmasıdır. Örneklem, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Afyonkarahisar ili, Çobanlar ilçesinde bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan 5. Sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Çalışma, deney grubunda 25, kontrol grubunda 25 öğrenci olmak üzere toplam 50 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiş ve 10 haftalık bir süreçte tamamlanmıştır. Deney grubunda argümantasyon yöntemi, kontrol grubunda geleneksel yöntem kullanılarak ders işlenmiştir. Çalışmada, ön test-son test kontrol gruplu model ve nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen yöntemi kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarına“Fen öğrenme beceri ölçeği”,“Akademik başarı testi”ve Fen Bilimleri dersine yönelik tutumu ölçmek amacıyla“Fen ve Teknoloji dersine yönelik tutum ölçeği”ön test ve son test olarak uygulanmış ve deney grubu öğrencileri ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Çalışmanın tamamlanmasından 1 ay sonra her iki gruba da kazanılan bilgilerin kalıcılığını ölçmek amacıyla akademik başarı testi tekrar uygulanmıştır. Ön test sonuçlarına göre iki gruptan elde edilen verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini ölçmek için Shapiro-Wilk testi uygulanmış ve grupların homojen dağıldığı sonucuna varılmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen sonuçlara göre ilişkili örneklemler ve ilişkisiz örneklemler t testi analizi SPSS programı kullanılarak yapılmıştır. Analiz sonuçları değerlendirildiğinde, deney grubunda uygulanan argümantasyon yönteminin öğrencilerin akademik başarılarında ve fen öğrenme becerilerinde daha etkili olduğu görülmüştür. Fen dersine yönelik tutumda, her iki grupta da benzer sonuçlar elde edilmiş ve anlamlı düzeyde bir farkın olmadığı sonucuna varılmıştır. Öğrenilen bilgilerin kalıcılığını değerlendirmek amacıyla 1 ay sonra tekrar uygulanan akademik başarı testi sonuçlarına bakıldığında, deney grubu öğrencilerinin lehine anlamlı bir farkın olduğu görülmüştür. Öğrenilen bilgilerin kalıcılığı konusunda, argümantasyon yönteminin geleneksel yönteme göre daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Argümantasyon yönteminin öğrenci başarısına, öğrenilen bilgilerin kalıcılığına ve fen öğrenme becerilerine olumlu yönde katkısı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to teach the achievements in the 'Matter and Change' unit with activities prepared in accordance with the argumentation method; The aim of this study is to investigate the effect of 5th grade students on their science learning skills, academic achievement and attitudes towards science lesson. In the 2023-2024 academic year, the sample was a 5th grade student studying at a public school in Çobanlar district of Afyonkarahisar province. The class consists of students. The study was carried out with the participation of a total of 50 students, 25 students in the experimental group and 25 students in the control group, and was completed in a period of 10 weeks. The argumentation method was used in the experimental group and the traditional method was used in the control group. In the study, pre-test-post-test control group model and quasi-experimental design method, which is one of the quantitative research methods, were used.“Science learning skill scale”,“academic achievement test”and“Attitude scale towards science course”were applied to the experimental and control groups as pre-test and post-test, and semi-structured interviews were conducted with the experimental group students. 1 month after the completion of the study, the academic achievement test was applied to both groups again in order to measure the permanence of the knowledge gained. According to the results of the pre-test, the Shapiro-Wilk test was applied to measure whether the data obtained from the two groups showed normal distribution and it was concluded that the groups were homogeneously distributed. According to the results obtained from the data collection tools, t-test analysis of related samples and unrelated samples was performed using the SPSS program. When the results of the analysis were evaluated, it was seen that the argumentation method applied in the experimental group was more effective in the academic achievement and science learning skills of the students. Similar results were obtained in both groups in the attitude towards science lesson and it was concluded that there was no significant difference. When the results of the academic achievement test, which was applied again after 1 month in order to evaluate the permanence of the learned information, were examined, it was seen that there was a significant difference in favor of the experimental group students. It has been concluded that the argumentation method is more effective than the traditional method in terms of the permanence of the learned information. It is thought that the argumentation method has a positive effect on student achievement, permanence of learned knowledge and science learning skills.