The Walters' Art Museum's Kitâb-ı Bahriye: Istanbul and Cairo
Walters Art Museum'deki Kitâb-ı Bahriye: İstanbul ve Kahire
- Tez No: 959090
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL RENDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu tezde, Walters Sanat Müzesi'nde bulunan Kitâb-ı Bahriye (W.658) el yazmasına odaklandığım bir çalışma sunuyorum. Sultan I. Mahmud (1730–1754) döneminde hazırlanan bu eser, Osmanlı deniz amirali Piri Reis'in denizcilik haritaları ve metinlerinden oluşan ve 1526 tarihli Kitâb-ı Bahriye nüshasına dayanan bir atlas. Tezimde bu el yazmasının süslemeleri ile topografik unsurlarının 18. yüzyıl Osmanlı mimari üslupları, matbuat kültürü ve çağdaş Osmanlı resim sanatıyla benzerlikler taşıdığını öne sürüyorum. Metin ve görseldeki geçmiş ile şimdi, 16. ve 18. yüzyıl etkileri ile resim ve matbuatın iç içe geçmesini sağlayarak 18. yüzyıl seyircisi için özgün ve çok katmanlı bir deneyim yaratmıştır. Bu tek yazmaya dayalı çalışmamın temelinde Walters Müzesi'ne ait Kitâb-ı Bahriye'de yer alan İstanbul ve Kahire deniz haritalarına hem sanat tarihi hem de kent tarihi perspektifinden bakan çift yönlü bir analiz sunuyorum. Bu şehir manzaraları, metinle ilişkileri, perspektifleri, estetik yaklaşımları ve üslupları bakımından son derece farklıdır ve özenle resmedilmişlerdir. Çalışmam aynı zamanda mimari himaye ve imparatorluk nezdindeki kent kullanımı gibi kentsel mekân pratiklerinin, Walters İstanbul ve Walters Kahire manzaralarının özgün betimlemelerini nasıl etkilediğini de ortaya koymaktadır. Bu bağlamda ortaya çıkan eserler yalnızca iki 18. yüzyıl kent manzarası değil, aynı zamanda iki yüzyıllık kentsel gelişimin özgün ve yaratıcı biçimde uygulandığı iki resimli şehir görünüşleri sunar. Bu tez Walters'a ait Kitâb-ı Bahriye'nin (metin ve resim olarak) ilk kapsamlı sanat tarihi çalışması olmasının yanı sıra, herhangi bir Kitâb-ı Bahriye el yazmasının da kendi dönemsel, toplumsal ve sanat tarihsel bağlamı içinde incelendiği ilk araştırmadır.
Özet (Çeviri)
In the thesis, I conduct single-manuscript study of the Walters Art Museum's Kitâb-ı Bahriye, or Book of Sea Navigation, (W.658) an atlas of sea charts and seafaring texts by the Ottoman sea admiral Piri Reis. I argue the manuscript, which is based on the 1526 edition of Piri Reis' work and made during the reign of Mahmud I (1730-1754), has ornamentation and topography reminiscent of eighteenth-century Ottoman architectural styles, print culture, and contemporaneous Ottoman painting. I contend that the interplay of past and present, sixteenth and eighteenth century influences, and painting and print within both the text and image creates a unique and multifaceted eighteenth-century viewer experience. On the foundation of my single-manuscript study, I conduct a dual art historical and urban historical study of the Walters' Kitâb-ı Bahriye sea charts of Istanbul and Cairo, which are elaborately painted city views vastly different in style, perspective, aesthetic, and relationship to the manuscript's text. My study reveals that urban spatial practices, like architectural patronage and imperial use of the city, influenced the Walters' Istanbul and Walters' Cairo's singular depictions, reflecting differing Ottoman imperial engagement with the urban landscape. The result is not two views of eighteenth-century cities, but rather two eighteenth-century painted views of cities with two centuries worth of urban development inventively and originally applied. This thesis is the first singular art historical study of the entire Walters' Kitâb-ı Bahriye (text and image) and the first work on a Kitâb-ı Bahriye manuscript contextualized within its temporal, social, urban and art historical context.