The impacts of hyperlipidemia induced inflammation on brain and a potential treatment of hyperlipidemic neuronal dysfunction by the modulation of perk pathway
Hiperlipidemiye bağlı inflamasyonun beyin üzerine etkileri ve perk yolağı modülasyonu ile hiperlipidemik nöronal disfonksiyonun potansiyel tedavisi
- Tez No: 959088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN YANIK, PROF. DR. MICHELLE MARIE ADAMS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Biology, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Obezitenin yaygın bir komorbiditesi olan ve dolaşımdaki lipid düzeylerinin yükselmesiyle karakterize edilen hiperlipidemi, giderek daha fazla nörodejenerasyonla ilişkilendirilmektedir. Ancak, hiperlipideminin beyin fonksiyonunu değiştirdiği moleküler mekanizmalar yeterince anlaşılmamıştır. Bu mekanizmaların açıklığa kavuşturulması, geri döndürülemez hasarlar oluşmadan önce nöronal disfonksiyonu önlemek için terapötik hedefleri belirlemek adına önemlidir. Obezitenin bir sonucu, kan-beyin bariyeri (KBB) bütünlüğünü tehlikeye atan düşük dereceli periferik inflamasyondur. KBB bozulması, periferik inflamasyon sinyallerine karşı bölgesel duyarlılığı artırır ve sinaptik yetmezlik ve nörodejenerasyonla ilişkili süreçler olan lokal nöroinflamasyonu teşvik eder. Yine de, dahil olan hücresel sinyal yolakları tam olarak tanımlanamamıştır. Önemli bir aday, endoplazmik retikulum stres yanıtının bir dalı olan Protein kinaz RNA benzeri endoplazmik retikulum kinaz (PERK) sinyal yolağıdır. Geçici PERK aktivasyonu homeostazı geri kazandırabilirken, kronik aktivasyon inflamasyonu ve apoptozu teşvik eder. Kanıtlar, diyet kaynaklı hiperlipideminin periferik dokularda PERK sinyal yolağını aktive ettiğini gösterirken, bu sinyal yolağının beyindeki rolü hala belirsizliğini korumaktadır. Bu çalışmada, hiperlipidemik koşullar altında C57BL/6 ve Apoe-/- farelerin hipotalamus ve hipokampüsünde KBB ve sinaptik bütünlüğünü, PERK aktivasyonunu ve mitokondriyal stresi araştırdık. Ayrıca, GSK2606414 veya Trans-ISRIB yoluyla PERK inhibisyonunun bu etkileri azaltıp azaltamayacağını test ettik. Bulgularımız, PERK sinyal yolağının Apoe-/- farelerin hipotalamusunda seçici olarak aktive edildiğini ve GSK2606414'ün bu beyin bölgesindeki NLRP3 inflamazom sinyallemesini etkili bir şekilde bastırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Hyperlipidemia, a common comorbidity of obesity characterized by elevated circulating lipid levels, has been increasingly linked to neurodegeneration. However, the molecular mechanisms through which hyperlipidemia alters brain function remain poorly understood. Clarifying these mechanisms is essential for identifying therapeutic targets to prevent neuronal dysfunction before irreversible damages occur. One consequence of obesity is low-grade peripheral inflammation, which compromises blood-brain barrier (BBB) integrity. BBB disruption increases regional vulnerability to peripheral inflammatory signals and promotes local neuroinflammation, processes associated with synaptic failure and neurodegeneration. Yet, the cellular signaling pathways involved are not fully defined. A key candidate is the Protein kinase RNA-like endoplasmic reticulum kinase (PERK) signaling pathway, a branch of the endoplasmic reticulum stress response. While transient PERK activation can restore homeostasis, chronic activation promotes inflammation and apoptosis. Evidence suggests that diet-induced hyperlipidemia activates PERK in peripheral tissues, but its role in the brain remains unclear. In this study, we investigated BBB and synaptic integrity, PERK activation, and mitochondrial stress in the hypothalamus and hippocampus of C57BL/6 and Apoe-/- mice under hyperlipidemic conditions. We further tested whether PERK inhibition via GSK2606414 or Trans-ISRIB could mitigate these effects. Our findings showed that PERK was selectively activated in the hypothalamus of Apoe-/- mice, and GSK2606414 effectively suppressed NLRP3 inflammasome signaling in this brain region.