Discourses on megaprojects and urbanism in the Turkish Republic: An analysis of Atatürk Forest Farm and Canal Istanbul
Türkiye Cumhuriyetinde mega projeler ve şehircilik üzerine söylemler: Atatürk Orman Çiftliği ve Kanal İstanbul üzerine bir analiz
- Tez No: 959097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA GÖÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
İnşaat ve şehircilik politikasının, Türkiye Cumhuriyeti'nde özellikle şehirlerin önemli binalarının ve bölgelerinin planlanması ve inşasının, erken Cumhuriyet döneminde Ankara'nın bir başkent olarak yeni bir bölgesinin inşasında olduğu gibi, günümüz döneminde İstanbul'un yeni bir bölgesinin, şehircilik ve küresel yatırım çekme vurgusunun bir odak noktası olarak inşasında da önemli bir rol oynadığı anlaşılabilir. Her iki durumda da, belirli mega projeler ve bu projelerin söylemsel tartışılma biçimi, bu iki dönemin şehircilik politikası perspektiflerine örnek olarak görülebilir. Bu çerçevede, bu tez, mega projeler üzerine söylemin yazılı ve görsel-işitsel materyallerinin tartışılmasını içeren bir analizine, bir söylem kuramsal yaklaşım uygular. Bu tez, erken Cumhuriyet dönemi ile günümüz dönemdeki mega projeler üzerine söylemleri karşılaştırmakta ve özellikle erken Cumhuriyet döneminde Ankara'daki Atatürk Orman Çiftliği ile günümüz dönemindeki Kanal İstanbul Projesi'ne odaklanmaktadır. Bu iki proje, Türkiye Cumhuriyeti'ndeki şehircilik politikası üzerine iki perspektifin, özellikle modernizm ve neoliberalizm perspektiflerinin bağlamında nasıl anlaşılabileceği ve daha geniş şehircilik politikası bağlamında bu iki kavramın nasıl anlaşılabileceği açısından analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Construction and urban policy can be understood as having played an important role in the Turkish Republic, especially the planning and construction of important buildings and districts of cities, both in the early Republican period in the construction of a new area of Ankara as a capital city, as well as in the current period in the construction of a new area of Istanbul, as a node for an emphasis on urbanism and the attraction of global investment. In both cases, certain megaprojects, as well as how these megaprojects have been discussed, can be seen as exemplary of the perspectives the two periods had on urban policy. With this as a backdrop, this thesis applies a discourse theoretical approach to an analysis of discourse on megaprojects that includes a discussion of both written and audiovisual materials. This thesis compares discourses on megaprojects in the early Republican period and the current period, focusing specifically on Atatürk Forest Farm in Ankara in the early Republican period, and the Canal Istanbul project in the current period. These two projects are analyzed in the sense of how they can be understood in the context of two perspectives on urban policy in the Turkish Republic, particularly the perspectives of modernism and neoliberalism, as well as how these two concepts can be understood within the wider context of urban policy.