Reklamda yeni yönelimler: Göstergebilimsel yöntemler ve CGI teknolojisi
New trends in advertising: Semiotical methods and CGI technology
- Tez No: 959155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM AYAN DANACILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışması, reklamın tarihsel gelişiminden başlayarak dijitalleşme süreciyle birlikte geçirdiği dönüşümüne bağlı olarak CGI (Computer Generated Imagery) teknolojisinin reklamcılıktaki rolünü göstergebilimsel yöntemlerle incelemektedir. Geleneksel reklamlardan dijital reklam alanlarına geçiş, reklam türleri, kullanım alanları ve tüketiciyle etkileşim bağlamında ele alınmış; bu dönüşümün yalnızca teknolojik değil, aynı zamanda kültürel ve iletişimsel bir yeniden yapılanma süreci olduğu vurgulanmıştır. Bu bağlamda tezin kuramsal temelinde Roland Barthes'ın göstergebilimsel analiz yaklaşımı yer almakta olup, tablo yöntemiyle reklamların derin yapısı, anlam üretim süreci ve ideolojik yönleri analiz edilmiştir. Son bölümde kadın imajının yer aldığı, CGI teknolojisiyle oluşturulmuş güncel reklam örnekleri, göstergebilimsel bağlamda çözümlenmiş ve tez kapsamında konu edinilen bu teknolojinin reklamın görsel iletişim gücünü nasıl artırdığı, toplumlar üzerindeki olası etkisi ve etkileşimi tartışılmıştır. CGI, günümüzde yalnızca estetik bir tercih değil, aynı zamanda anlam katmanlarını zenginleştiren güçlü bir anlatı aracıdır. Bu yönüyle çalışma, görsel iletişim ve reklam kuramlarına katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the role of Computer Generated Imagery (CGI) technology in the context of advertising, examining the transformation of advertising from its historical roots to the digital age. The study focuses on the transition from traditional forms of advertising to digital platforms, evaluating changes in advertising types, application areas, and modes of interaction with consumers. It highlights that this transformation represents not only a technological shift but also a broader cultural and communicative restructuring. The research adopts Roland Barthes' semiotic analysis as its theoretical framework. Using Barthes' tabular method, the study deconstructs the deep structures of advertisements to reveal processes of meaning-making and their underlying ideological dimensions. In particular, the thesis analyzes contemporary CGI-based advertisements that feature representations of women. Through semiotic interpretation, it examines how CGI functions not merely as an aesthetic enhancement but as a powerful tool for constructing and enriching visual narratives. The findings suggest that CGI technology significantly amplifies the visual communication power of advertisements and contributes to shaping social perception and interaction. In this regard, the study aims to provide a critical perspective on the interplay between digital visual technologies and advertising discourse. By bridging semiotic theory and applied visual communication, the research offers insights into how emerging technologies are redefining the language of advertising in the digital era.