Feedback-oriented (dis)agreement among transnational groups of pre-service teachers in video-mediated virtual exchange interactions
Video aracılı sanal değişim etkileşimlerinde ulusötesi öğretmen adayı grupları arasında geri bildirim odaklı anlaşma/anlaşmazlık
  1. Tez No: 959207
  2. Yazar: FULYA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER CAN DAŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 344
Özet
Bu çalışma, Avusturya, İspanya ve Türkiye'den gelen ulusötesi hizmet öncesi öğretmen (HÖÖ) grupları arasındaki öğretmen eğitmenlerinden gelen çok modlu geri bildirimlere yanıt olarak sanal değişim görevlerini işbirlikçi bir şekilde tasarlarken hem/zıt fikir olma uygulamalarını, incelemektedir. Önceki araştırmalar öğretmen eğitimindeki geri bildirimi incelerken, ulusötesi ortamlardaki HÖÖ'lerin bu tür geri bildirimleri teknoloji aracılı görev tasarım süreçlerine nasıl entegre ettikleri ve müzakere ettikleri konusuna sınırlı ilgi gösterilmiştir. Önceden belirlenmiş tasarım kriterlerine dayalı olarak, katılımcılar, atanan bir konu üzerinde sanal bir değişim görevi oluşturmak için video aracılı toplantılar düzenlediler. Bu ilk taslaklar, çeşitli öğretim tercihlerini yansıtan yazılı ve video aracılı modaliteler aracılığıyla geri bildirim sağlayan öğretmen eğitmenleriyle paylaşıldı. Bunun ardından, her grup tasarımlarını revize etmek ve sonlandırmak için iki ek toplantı daha düzenledi. Çok Modlu Konuşma Analizine dayanarak, bu çalışma, öğretmen adaylarının video-aracılı etkileşimlerde anlaşma ve anlaşmazlığı yönetmede geri bildirimle nasıl başa çıktıklarını ve bu uygulamaların nihai tasarım kararlarını nasıl şekillendirdiğini analiz etmek amacıyla bu işbirlikçi oturumların ekran kayıtlarını incelemektedir. Bulgular, geri bildirimin etkileşimde pedagojik karar almayı kolaylaştıran ve çeşitli sosyal edimlerin birlikte inşasını zenginleştiren epistemik ve diyalojik bir kaynak olarak rolünü vurgulamaktadır. Bu çalışma, geri bildirim açısından zengin, ulusötesi öğretmen eğitimi ortamlarındaki etkileşimsel dinamiklerin anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve etkili çevrimiçi işbirlikçi öğrenme ortamlarının tasarımına ilişkin içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the (dis)agreement practices among transnational groups of pre-service teachers (PSTs) from Austria, Spain, and Türkiye as they collaboratively design virtual exchange tasks in response to multimodal feedback from teacher educators. While previous research has explored feedback in teacher education, limited attention has been given to how PSTs in transnational settings negotiate and integrate such feedback within technology-mediated task design processes. Based on pre-established design criteria, the participants held video-mediated meetings to co-construct a virtual exchange task on an assigned topic. These initial drafts were shared with teacher educators who provided feedback via written and video-mediated modalities, reflecting various instructional preferences. Following this, each group convened for two additional meetings to revise and finalize their designs. Drawing on Multimodal Conversation Analysis, the study examines screen recordings of these collaborative sessions to analyze how PSTs deal with feedback in video-mediated interactions by managing (dis)agreement, and how these practices shape their final design decisions. The findings underscore the role of feedback as an epistemic and dialogic resource that facilitates pedagogical decision-making in interaction and enriches the co-construction of diverse social actions. This study contributes to the understanding of interactional dynamics of feedback-rich, transnational teacher education settings and offers insights into the design of effective online collaborative learning environments.