The relationship between green marketing and brand purchasing intention with recyclable signs: A research with Lahore University of Management Science students
Yeşil pazarlama stratejileri ile marka satın alma niyeti arasındaki ilişkinin geri dönüşümlü işaretler ile incelenmesı: Lahor Yönetim Bilimleri Üniversitesi öğrencileri ile bir araştırma
- Tez No: 959206
- Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA CAN KIRGIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez, çevre dostu pazarlama yöntemleri ile Pakistan'daki Lahor Yönetim Bilimleri Üniversitesi öğrencilerinin geri dönüştürülebilir işaretler içeren ürünlere yönelik satın alma niyetleri arasındaki bağlantıyı araştırmaktadır. Çalışma, bu öğrencilerin algılarına ve eylemlerine odaklanmaktadır. Amacı, sürdürülebilir ve çevresel pazarlamayı kapsayan yeşil pazarlamanın tüketici davranışlarını ve kararlarını nasıl etkilediğini analiz etmektir. Özellikle, çevreye duyarlı markalaşmanın büyüyen bir göstergesi olan geri dönüştürülebilir tabelaların tüketicilerin satın alma niyetleri üzerindeki etkisini incelemektedir. Başlangıç olarak, araştırma yeşil pazarlamanın gelişen tanımlarını ve sürdürülebilirlik bilinci giderek artan bir toplumdaki önemini araştırmaktadır. Çevre bilincinin etkisine ve pazarlama tekniklerinin etik boyutlarına özel bir vurgu yaparak tüketici davranışının teorik temellerini araştırıyor. Özellikle, geri dönüştürülebilir malzemelerin kullanımı ve çevre dostu anlatılar gibi yeşil pazarlama iletişiminin Pakistan'daki üniversite öğrencilerinin değerleri ve öncelikleri ile nasıl örtüştüğünü araştırmaktadır. Ayrıca, bu araştırma Pakistan'daki Lahor Yönetim Bilimleri Üniversitesi öğrencileri ile geri dönüştürülebilir işaretli ürünlere ilişkin yeşil satın alma niyetleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Bu araştırmanın önemi, tüketicilerin artan çevre bilincinin incelenmesinde yatmaktadır. Kasım 2024 ve Nisan 2025 tarihleri arasında toplanan 400 öğrenciden oluşan SPSS veri örneği kullanılarak yeşil farkındalık, yeşil algılanan değer, yeşil güven, yeşil algılanan risk ve algılanan çevresel sorumluluk gibi yeşil pazarlama unsurları ile yeşil satın alma niyeti arasındaki ilişki analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the link between environmentally friendly marketing methods and the purchase intentions of students at the Lahore University of Management Sciences in Pakistan towards products featuring recyclable signs. The study focuses on the perceptions and actions of these students. Its purpose is to analyze how green marketing, encompassing sustainable and environmental marketing, influences consumer behavior and decisions. Specifically, it examines the impact of recyclable signage, a growing indicator of environmentally responsible branding, on consumers' intentions to make purchases. To begin, the research explores the evolving definitions of green marketing and its relevance in an increasingly sustainability-conscious society. It delves into the theoretical foundations of consumer behavior, with a particular emphasis on the influence of environmental consciousness and the ethical dimensions of marketing techniques. Specifically, it investigates how green marketing communication, such as the use of recyclable materials and environmentally friendly narratives, resonates with the values and priorities of university students in Pakistan. Furthermore, this research aims to investigate the association between Lahore University of Management Sciences students in Pakistan and their green purchase intentions regarding products with recyclable signs. The significance of this research lies in studying the growing environmental consciousness of consumers. It analyzes the relationship between green purchasing intention and green marketing elements, including green awareness, green perceived value, green trust, green perceived risk, and perceived environmental responsibility, utilizing SPSS data sample of 400 students collected between November 2024 and April 2025.