Prep class B1 level students' attitudes towards target language speaking communities and motivation relations
B1 seviyesindeki hazırlık sınıfı öğrencilerinin hedef dile ve topluma karşı motivasyon düzeyleri
- Tez No: 959208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL FIRAT ALTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu karma yöntemli çalışma, bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 103 B1 düzeyindeki Türk hazırlık sınıfı öğrencisinin İngilizce öğrenmeye ve İngilizce konuşulan topluluklara yönelik motivasyon ve tutumlarını incelemiştir. Nicel veriler AMTB aracılığıyla toplanmış; cinsiyet, hazırlık yılı, lise türü, fakülte ve İngilizce öğrenme süresine göre Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleriyle analiz edilmiştir. Bulgular, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar olmamakla birlikte, genel olarak orta-üst düzeyde motivasyon göstermiştir. Erkekler ve ikinci yıl öğrencileri daha yüksek motivasyonel yoğunluk bildirirken, kız öğrenciler daha güçlü öğrenme isteğiyle birlikte daha fazla kaygı yaşamaktadırlar. 2–5 yıl İngilizce öğrenen öğrenciler en yüksek motivasyon ortalamalarına sahiptir ancak bu fark anlamlı bulunmamıştır. Anadolu ve Fen Lisesi mezunları ile Mühendislik ve İktisat fakültesi öğrencileri daha güçlü bütünleyici ve araçsal yönelim sergilemiştir. Nitel veriler, 15 öğrenciyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Öğrenciler İngilizceyi kariyer, kişisel gelişim ve kültürlerarası iletişim aracı olarak görmektedir. Ayrıca, motivasyon ile tutum arasında anlamlı pozitif ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This mixed-methods study examined the motivation and attitudes of 103 B1-level Turkish preparatory students at a public university toward learning English and English-speaking communities. Quantitative data were collected using the AMTB and analyzed through Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests by gender, prep year, high school type, faculty, and English learning duration. Findings indicated overall moderate-to-high motivation, with no statistically significant differences across these subgroups. Male and second-year students reported slightly higher motivational intensity, while females expressed a stronger desire to learn English but also experienced more anxiety. Students with 2–5 years of English learning had the highest motivation means, although not significantly. Graduates of Anatolian and Science High Schools, as well as students from Engineering and Economics faculties, showed relatively stronger integrative and instrumental orientations. Qualitative data from 15 semi-structured interviews revealed that students viewed English as a tool for career advancement, personal development, and intercultural connection. Attitudes toward English-speaking communities were generally positive. Additionally, a significant positive correlation was found between motivation and attitudes, suggesting that students with more favorable cultural perceptions tend to be more motivated in their language learning process.