Okul yöneticilerinin sosyal adalet liderlik düzeyleri ile kapsayıcı eğitime yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relationship between school administrators' social justice leadership levels and their attitudes towards inclusive education
  1. Tez No: 959226
  2. Yazar: HAYRİYE SELİN KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR MAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim ve ortaöğretim devlet okullarında görev yapan okul yöneticilerinin sosyal adalet liderlik düzeyleri ile kapsayıcı eğitime yönelik tutumları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını belirlemektir. Bu araştırmada karma yöntem ve karma yöntem araştırma desenlerinden sıralı açıklayıcı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında ilişkisel tarama modeli kullanılmış ve elde edilen verilerin analizinde istatistiksel tekniklerden yararlanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutu olgubilim ile desenlenmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak, okullarda yürütülen kapsayıcı eğitim faaliyetleri ile ilgili veri toplanmıştır. Nitel boyutta toplanan veriler nitel analiz yöntemlerinden içerik analizi ile incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesinde bulunan ilköğretim ve ortaöğretim devlet okullarında görev yapan 65 okulun yöneticisi ve 1729 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada evren örneklem olarak alınmıştır. Söz konusu kurumlarda görev yapmakta olan 62 okul yöneticisi ve 684 öğretmene ulaşılmıştır. Bu noktada basit seçkisiz örneklem kullanılmıştır. Daha sonra araştırmanın nitel boyutunda 45 yöneticiye görüşme formu uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, okul yöneticilerinin sosyal adalet liderliği düzeyleri öğretmenler tarafından yüksek olarak algılanmıştır. Bunun yanında okul yöneticilerinin sosyal adalet liderliği düzeylerinin, öğretmenlerin branşı ve görev kademesine göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülmüştür. Okul yöneticilerinin kapsayıcı eğitime ilişkin tutumlarının olumlu olduğu, onların cinsiyet, yaş ve görev süresi değişkenlerine göre farklılaştığı saptanmıştır. Okul yöneticilerinin kapsayıcı eğitime yönelik tutumları ile sosyal adalet liderliklerine ilişkin korelasyon sonucunda iki değişken arasında anlamlı bir ilişki çıkmamıştır. Araştırmanın nitel boyutunda elde edilen bulgular neticesinde okul yöneticilerinin birçoğunun kapsayıcı eğitimi faydalı bulduğu ve arttırılması gerektiğini ifade ettiği, kapsayıcı eğitim uygulamalarının okul yöneticilerinin sosyal adalet liderliği düzeylerine göre değişmediği, öğrencilerin ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterdiği saptanmıştır. Farklı ihtiyaçlara sahip öğrencilere hitap edebilme yeteneği kazandırabilmesi açısından okul yöneticilerinin çalışma hayatı boyunca farklı okul türlerinde çalışarak deneyimlerinin arttırılması önerilmektedir. Okullar arası proje ve etkinlikler, etkileşimi ve çeşitliliği arttırarak farklılıklara ilişkin olumlu bakış açısı kazandırabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether there is a significant relationship between the social justice leadership levels of school principals working in primary and secondary public schools and their attitudes toward inclusive education. This study employed a mixed-methods and sequential explanatory design, a mixed-methods research design. In the quantitative part of the study, the relational screening model was used and statistical techniques were used in the analysis of the obtained data. The qualitative part of the study was designed using phenomenological research. Data on inclusive education activities conducted in schools were collected using semi-structured interviews. The data collected in the qualitative part was analyzed using content analysis, a qualitative analysis method. The research population consisted of 65 school administrators and 1,729 teachers working in primary and secondary public schools in the Süleymanpaşa district of Tekirdağ province. The population was taken as a sample in the research. A total of 62 school administrators and 684 teachers working in these institutions were reached. A simple random sampling method was used. Then, for the qualitative aspect of the study, an interview form was administered to 45 administrators. According to the findings of the study, school principals' social justice leadership levels were perceived as high by teachers. Furthermore, it was observed that school principals' social justice leadership levels differed statistically significantly based on teachers' branch and duty level. School principals' attitudes toward inclusive education were found to be positive and varied based on gender, age, and tenure. A correlation between school principals' attitudes toward inclusive education and their social justice leadership revealed no significant relationship between the two variables. The findings from the qualitative aspect of the study revealed that most school administrators find inclusive education beneficial and believe it needs to be expanded. Inclusive education practices do not vary based on school administrators' level of social justice leadership, but rather on student needs. It is recommended that school administrators gain experience working in different types of schools throughout their careers to enhance their ability to address students with diverse needs. Interschool projects and activities can foster a positive perspective on diversity by fostering interaction and diversity.