Okul müdürlerinin sosyal adalet liderliği davranışları ile öğretmenlerin örgütsel mutlulukları arasındaki ilişki
The relationship between school principals' social justice leadership behaviors and teachers' organizational happiness
- Tez No: 932006
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN AŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Daha sonra doldurulacaOkul yöneticilerinin sosyal adalet liderliği davranışları, öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeylerini etkileyen önemli bir faktördür. Bu bağlamda, okul yöneticilerinin sosyal adalet liderliği davranışları ve öğretmenlerin örgütsel mutluluk algıları arasındaki ilişkiyi anlamak, eğitim ortamlarında daha etkili liderlik stratejileri geliştirmek açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, okul yöneticilerinin sosyal adalet liderliği davranışları ile öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Özellikle,“Okul yöneticilerinin sosyal adalet liderliği davranışları ile öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeyleri arasındaki ilişki nasıldır?”sorusuna yanıt aranmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel desende tasarlanmıştır. Çalışmanın evrenini, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Manisa ilindeki resmi devlet okullarında ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini amaçlı örnekleme yoluyla seçilen 350 öğretmen oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Sosyal Adalet Liderliği Ölçeği (SALÖ-ÖF) ve Örgütsel Mutluluk Ölçeği (ÖMÖ) kullanılmıştır. SALÖ-ÖF, Özdemir ve Pektaş (2017) tarafından geliştirilmiş olup, okul müdürlerinin sosyal adalet liderliği davranışlarını değerlendirmek için kullanılan geçerli ve güvenilir bir araçtır. ÖMÖ ise Paschoal ve Tamayo (2008) tarafından geliştirilmiş ve Arslan ve Polat (2017) tarafından Türk kültürüne uyarlanmıştır. Veriler, Jamovi programı kullanılarak analiz edilmiştir. İkili bağımsız gruplar için t-testi, üç veya daha fazla bağımsız gruplar için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Okul yöneticilerinin sosyal adalet liderliği davranışları ile öğretmenlerin örgütsel mutluluğu arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Ayrıca, okul yöneticilerinin sosyal adalet liderliği davranışlarının öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeyleri üzerindeki etkisini incelemek için regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma bulguları, okul yöneticilerinin sosyal adalet liderliği davranışlarının öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeylerini anlamlı derecede etkilediğini göstermektedir. Destek ve eleştirel bilinç boyutlarının, öğretmenlerin örgütsel mutlulukları üzerinde en güçlü etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, yaş, mesleki kıdem ve okul müdürü ile çalışma süresi gibi demografik değişkenlerin sosyal adalet liderliği algılarında belirgin farklılıklara yol açtığı bulunmuştur. Sosyal adalet liderliği, öğretmenlerin örgütsel mutluluk düzeylerini anlamlı bir şekilde yordamaktadır ve destek ile eleştirel bilinç boyutları, örgütsel mutluluğun en güçlü tahmincileri olarak ortaya çıkmıştır. Katılım boyutunun ise anlamlı bir tahmin etkisi bulunmamaktadır. Bu bulgular, sosyal adalet liderliği uygulamalarının eğitim ortamlarında öğretmenlerin mutluluğunu artırma potansiyelini vurgulamaktadır. Eğitim yöneticilerine, sosyal adalet liderliği davranışlarını güçlendirmek için stratejiler geliştirmeleri önerilmektedir. ktır.
Özet (Çeviri)
Daha sonra doldurulacaktır.The social justice leadership behaviors of school administrators are an important factor affecting the organizational happiness levels of teachers. In this context, understanding the relationship between the social justice leadership behaviors of school administrators and teachers' organizational happiness perceptions is of great importance in terms of developing more effective leadership strategies in educational environments. The purpose of this study is to examine the relationship between the social justice leadership behaviors of school administrators and the organizational happiness levels of teachers. In particular, the research question“What is the relationship between the social justice leadership behaviors of school administrators and the organizational happiness levels of teachers?”was sought. The research was designed with a correlational design, which is one of the quantitative research methods. The universe of the study consists of teachers working in primary, secondary and high schools in official public schools in Manisa province in the 2022-2023 academic year. The sample of the study consists of 350 teachers selected through purposive sampling. Social Justice Leadership Scale (SJLS) and Organizational Happiness Scale (OHS) were used to collect data. SJLS was developed by Özdemir and Pektaş (2017) and is a valid and reliable tool used to assess the social justice leadership behaviors of school principals. OHS was developed by Paschoal and Tamayo (2008) and adapted to Turkish culture by Arslan and Polat (2017). Data were analyzed using the Jamovi program. T-test was applied for two independent groups, and one-way analysis of variance (ANOVA) was applied for three or more independent groups. Pearson correlation test was used to determine the relationship between social justice leadership behaviors of school administrators and teacher organizational happiness. In addition, regression analysis was performed to examine the effect of social justice leadership behaviors of school administrators on teachers' organizational happiness levels. The research findings showed that the social justice leadership behaviors of school administrators significantly affected the organizational happiness levels of teachers. It was determined that the support and critical consciousness dimensions had the strongest effect on the organizational happiness of teachers. In addition, it was found that demographic variables such as age, professional seniority and working time with the school principal caused significant differences in the perceptions of social justice leadership. Social justice leadership significantly predicted the organizational happiness levels of teachers and the support and critical consciousness dimensions emerged as the strongest predictors of organizational happiness. The participation dimension did not have a significant predictive effect. These findings emphasize the potential of social justice leadership practices to increase the happiness of teachers in educational environments. It is recommended that educational administrators develop strategies to strengthen social justice leadership behaviors.