Kadın liderlerin işletme başarısı üzerindeki toplumsal cinsiyet rolleri ve önyargıların etkileri: Hizmet sektöründe bir araştırma
The impacts of gender roles and prejudices on the business performance of women leaders: A study in the service sector
- Tez No: 959242
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN GÜMÜŞTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, hizmet sektöründe görev yapan kadın liderlerin işletme başarısı üzerindeki toplumsal cinsiyet rolleri ve önyargıların etkisini incelemektir. Araştırmada, kadın liderlerin toplumsal cinsiyet algılarının yönetsel davranışları, örgütsel performansları üzerindeki etkileri ve bu algıların demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı değerlendirilmiştir. Nicel araştırma yöntemi benimsenmiş ve veri toplama aracı olarak yapılandırılmış bir anket formu kullanılmıştır. Araştırma örneklemini, eğitim, sağlık, finans ve turizm gibi hizmet sektörlerinin farklı alt alanlarında görev yapan kadın yöneticiler oluşturmaktadır. Verilerin analizinde frekans dağılımları, güvenilirlik analizleri, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve korelasyon analizleri gibi çeşitli istatistiksel yöntemlerden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, toplumsal cinsiyet rollerinin kadın liderlerin işletme başarısında belirleyici bir rol oynadığını göstermektedir. Kadınların liderlik pozisyonlarında karşılaştıkları toplumsal önyargıların, yönetsel tutumlarını, çalışanlarla olan ilişkilerini ve kurumsal performansa olan katkı düzeylerini etkilediği tespit edilmiştir. Özellikle güçlü toplumsal cinsiyet kalıplarıyla karşılaşan kadın liderlerin liderlik tarzları ve stratejik karar alma süreçleri üzerinde bu baskıların etkili olduğu gözlemlenmiştir. Buna ek olarak, yaş, eğitim düzeyi, sektör ve pozisyon gibi demografik değişkenlerin, toplumsal cinsiyet algısı ile işletme performansı arasındaki ilişkiyi anlamlı şekilde etkilediği belirlenmiştir. Daha yüksek pozisyonlarda ve daha yüksek eğitim düzeyine sahip kadınların toplumsal cinsiyet önyargılarına karşı daha dirençli oldukları, buna karşın geleneksel sektörlerde görev yapan kadın yöneticilerin daha fazla zorlukla karşılaştıkları görülmüştür. Araştırma sonuçları, liderlikte toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için örgütsel farkındalığın artırılmasının ve yapısal dönüşümlerin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Genel olarak bu çalışma, kadın liderlerin etkili temsilini artırmak ve örgütsel başarıyı güçlendirmek için kalıp yargıların aşılması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of gender roles and prejudices on business success, focusing specifically on female leaders working in the service sector. The research investigates how perceptions of gender roles influence managerial behavior, organizational performance, and whether these perceptions vary based on demographic variables. A quantitative research method was adopted, and data were collected using a structured questionnaire. The study sample consists of female managers employed in various sub-sectors of the service industry, including education, healthcare, finance, and tourism. For the analysis of the data, statistical techniques such as frequency distributions, reliability analysis, t-tests, one-way ANOVA, and correlation analysis were applied. The findings indicate that gender roles play a significant role in shaping the success of female leaders within organizations. The results show that the stereotypes and biases encountered by women in leadership positions affect their managerial attitudes, interactions with employees, and overall contributions to institutional performance. Particularly, female leaders who face strong gender role expectations often experience pressure that influences their leadership styles and strategic decisions. Additionally, the research revealed that demographic variables such as age, level of education, sector, and hierarchical position significantly influence the relationship between gender role perceptions and business performance. Women in higher-level positions with advanced education levels reported more resilience against gender bias, while those in more traditional sectors faced greater challenges. These results highlight the necessity of organizational awareness and structural change to support gender equity in leadership. Overall, the study emphasizes the importance of breaking down stereotypes and promoting inclusive leadership to improve organizational outcomes and to enhance the representation and effectiveness of women in managerial roles.