Katı oksit yakıt pilleri için özgün yassı tüp hücre geliştirilmesi
Development of flat-tubular solid oxide fuel cells via mold casting
- Tez No: 959277
- Danışmanlar: PROF. DR. BORA TİMURKUTLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Katı oksit yakıt pilleri (KOYP'ler), yüksek verimlilikleri ve yüksek sıcaklıklarda çalışabilme özellikleri nedeniyle gelecek vaat eden enerji dönüşüm cihazlarıdır. KOYP'lerin çeşitli geometrik tasarımları arasında, yassı tüp hücreler düzlemsel ve tüp konfigürasyonlarının avantajlarını bir araya getirerek hem gelişmiş termal stabilite hem de iyileştirilmiş performans sunar. Bu çalışma, geleneksel ekstrüzyon tekniklerine göre maliyet etkin bir alternatif olan 3D baskılı kalıp kullanarak yassı tüp anot destekleri üretmek için yenilikçi bir üretim yöntemi sunmaktadır. Kalıbın tasarımı, anot desteğinin üretimi ve hücre montajı dahil olmak üzere ayrıntılı bir deneysel prosedür özetlenmektedir. Üretilen yassı tüp KOYP'nin elektrokimyasal performansı değerlendirilmiş ve 800 °C'de 350 mW/cm2'lik bir tepe güç yoğunluğu elde edilmiştir. Bu sonuçlar, KOYP'ler için yassı tüp anot destekleri üretmek için önerilen yöntemin potansiyelini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Solid oxide fuel cells (SOFCs) are promising energy conversion devices due to their high efficiency and ability to operate at elevated temperatures. Among the various geometrical designs of SOFCs, flat-tubular cells combine the advantages of planar and tubular configurations, offering both enhanced thermal stability and improved performance. This study presents an innovative fabrication method for producing flat-tubular anode supports using a 3D-printed mold, which serves as a cost-effective alternative to traditional extrusion technique. A detailed experimental procedure is outlined, including the design of the mold, fabrication of the anode support, and cell assembly. The electrochemical performance of the fabricated flat-tubular SOFC is evaluated, revealing a peak power density of 350 mW/cm2 at 800 °C. These results demonstrate the potential of the proposed method for producing flat-tubular anode supports for SOFCs.