Exploring the sociocultural and language-related challenges of Turkish Erasmus+ students in Czechia
Çekya'daki Türk Erasmus+ öğrencilerinin sosyokültürel ve dil ile ilgili zorluklarının incelenmesi
  1. Tez No: 959276
  2. Yazar: ELVAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Birçok AB üyesi ve AB dışı ülkelerden gelen öğrenci, Erasmus öğrenci değişimi programı aracılığıyla bir akademik yıla kadar yabancı bir ülkede geçici olarak yaşama ve eğitim görme tecrübesi edinmektedir. Program pek çok açıdan katkı sağlasa da, katılımcılar için bir takım zorlukları da beraberinde getirmektedir. Bu araştırma, Çekya'daki Türk Erasmus+ öğrencileri incelemeye odaklanmıştır. Bu yüksek lisans araştırmasının iki ana amacı vardır: Birincisi, öğrencilerin karşılaştıkları sosyokültürel zorlukları incelemek; ikincisi de İngilizce ve sınırlı Çekçe becerilerinden kaynaklanan dil temelli zorlukları araştırmaktır. Bu araştırma için, 2022 ve 2025 yılları arasında çeşitli akademik dönemlerde Çekya'nın Prag, Brno, Olomouc ve Ostrava şehirlerinde Erasmus öğrenci hareketliliğine katılmış on iki öğrenci ile birebir görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler tematik analizle incelenmiştir. Öğrencilerin genel Erasmus tecrübesinin pozitif ve tatmin edici olduğu görülse de, öğrenciler kültürel farklılıklar, farklı yaşam pratikleri ve iletişim kaynaklı yanlış anlaşılmalar gibi çeşitli sosyo kültürel zorluklarla karşılaşmıştır. İngilizce dil becerileri daha iyi olan öğrenciler daha kolay adapte olsa da, İngilizcenin lingua franca olarak kullanıldığı bir ortamda, aksan farklılıkları ve yanlış anlaşılmalar gibi dil kaynaklı sorunlar yaşamıştır. Tüm bu zorluklar karşısında integrasyon ve ayrışma stratejilerini kullanmaya yönelik eğilim göstermişlerdir. Bu tez, Çekya'daki Türk Erasmus+ öğrencilerinin karşılaştıkları özgün zorlukları inceleyerek öğrenci hareketliliği çalışmalarına yeni bir perspektif getirmeyi amaçlamaktadır. Elde edilen bulgular, Erasmus+ programına katılacak öğrencilerin uyumunu teşvik edici kurumsal düzenlemelerin geliştirilmesine katkı sunabilir.
Özet (Çeviri)
Many EU and non-EU students experience living and studying as temporary sojourners in a foreign country for up to one academic year through the Erasmus+ credit mobility programme. Even though the programme is enriching on many levels, it still presents a range of adaptation challenges for participants. The focus of this research was Turkish Erasmus+ students in Czechia. The research pursued two main objectives: first, to examine socio-cultural challenges in their acculturation process; and second, to explore the challenges stemming from students' English and insufficient Czech language skills. Twelve Turkish students who completed their Erasmus+ mobility in different cities of Czechia, which are Prague, Brno, Olomouc, and Ostrava, at different periods between 2022 and 2025, were interviewed for the research. The interviews were analysed using thematic analysis. Students' overall Erasmus+ experience was positive and satisfactory. Despite this, students experienced socio-cultural challenges related to cultural differences, unfamiliar lifestyles, and communication misunderstandings. Students with better English abilities adapted more smoothly, but still struggled with language-related problems such as unfamiliar accents and misunderstandings in an environment where English served as a lingua franca. Amid these challenges, their acculturation tendencies were mostly integration and separation. Examining the specific challenges faced by Turkish Erasmus+ students in Czechia, this thesis intends to provide new insights into student mobility research. The findings may assist educational institutions and support services develop better adaptation programmes for upcoming Erasmus+ participants.