Katı oksit yakıt pilleri için özgün mikrotüp hücre geliştirilmesi
Development of novel microtubular solid oxide fuel cells
  1. Tez No: 940000
  2. Yazar: AHMET ALP SÜNEÇLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BORA TİMURKUTLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında anot destek tabakası üzerinde oluşturulan farklı desenlerle elektrolit-elektrot ara yüzey alanı artırılmış özgün bir mikrotüp katı oksit yakıt pili üretimi başarı ile tamamlamıştır. Mikrotüp anot destekler, geleneksel yöntemlerin aksine şerit döküm yöntemi ile üretilen anot destek şeridinin desenli bir polivinil alkol (PVA) kalıba sarılması ve ardından izostatik presleme ile lamine edilmesiyle üretilmiştir. Ön bir sinterleme işleminden sonra anot destek üzerine daldırma kaplama yöntemi ile diğer hücre bileşenleri uygun sırayla kaplanmış ve sinterlenmiştir. Desenlerin hücre performansına olan etkisinin incelenmesi amacıyla farklı geometrilerde desenlere sahip hücreler üretilmiş ve test edilmiştir. Bu hücreler arasında 300 μm kalınlıkta dökülen 15 cm uzunluğundaki bir anot destek şeridinin; merkezleri arasında 2,8 mm uzaklık olan 2 mm çap ve 0,4 mm derinliğe sahip çukur desenleriyle üretilmiş PVA kalıba sarılması ile üretilen anot desteğe sahip hücre, 800 ºC sıcaklığında 0,421 W/cm2 en yüksek tepe güç yoğunluğu sergilemiştir. Artan elektrot-elektrolit arayüzey alanları sayesinde bu özgün hücre, benzer yöntemlerle üretilen standart hücreye göre ~%85 performans artışı ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an innovative microtubular solid oxide fuel cell with enhanced electrolyte-electrode interfacial area achieved through various patterns designed on the anode support layer is successfully fabricated. Different from conventional methods, microtubular anode supports are manufactured using a novel approach, involving the wrapping of an anode support tape, produced by tape casting, around a patterned PVA mold, followed by lamination through isostatic pressing. After pre-sintering process, the other cell components are sequentially coated onto the anode supports using the dip-coating method and subsequently sintered. To investigate the effect of patterns on cell performance, cells with different geometrical patterns are fabricated and tested. Among them, the one produced by wrapping a 300 μm-thick and 15 cm-long anode support tape around a PVA mold featuring dimple patterns with a diameter of 2 mm, a depth of 0.4 mm, and a center-to-center distance of 2.8 mm exhibits the highest peak power density of 0.421 W/cm2 at 800 °C. This novel cell demonstrates a ~85% performance improvement compared to a standard cell produced using similar methods, due to the increased electrode-electrolyte interfacial areas.