Normal işiten bireylerin konuşma, uzaysal algı ve işitme kalitelerinin karşılaştırılması
Comparison of speech perception, spatial hearing, and hearing quality in individuals with normal hearing
  1. Tez No: 959283
  2. Yazar: HİLAL BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Odyoloji, Audiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Modern odyoloji uygulamaları, yalnızca işitme eşiklerini belirlemekle kalmaz aynı zamanda bireyin konuşma algısı, ses yönünü tayin etme becerisi ve işitsel ortamda ses kalitesi algısı gibi daha karmaşık işitsel yetilerini de değerlendirir. Bu kapsamda geliştirilen Konuşma, Uzaysal Algı ve İşitme Kalitesi (KUİK) Ölçeği, bireylerin günlük yaşamda karşılaştıkları sesleri hangi düzeyde algılayabildiklerini ve ayırt edebildiklerini değerlendiren öznel bir ölçüm aracıdır. Bizim araştırmamız da KUİK ölçeğini kullanarak normal işiten bireylerin konuşma algısı, uzaysal algı ve işitme kalitesi düzeylerini değerlendirmek ve bu algılarla demografik değişkenler arasındaki ilişkileri incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nicel ve betimsel tarama modeli çerçevesinde yürütülmüş; veriler çevrim içi anket yöntemiyle toplanmıştır. Toplamda 18-55 yaş aralığında normal işiten 329 (K:190, E:139) kişi çalışmamıza katılmıştır. Çalışmamızın sonucunda bireylerin genel işitsel algı düzeyleri yüksek bulunmuştur. Cinsiyet değişkeni anlamlı farklılık yaratırken, yaş değişkeni ile anlamlı bir fark bulunmamıştır. Kronik rahatsızlığı olan bireylerin ise daha düşük işitme kalitesi ve uzaysal algı puanlarına sahip olduğu gözlenmiştir. Ölçek alt boyutları arasında yüksek düzeyde pozitif korelasyonlar tespit edilmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, öznel işitme değerlendirme araçlarının bireyin günlük yaşam deneyimini anlamada etkili olabileceği bulunmuş, bununla birlikte araştırmanın daha geniş örneklem yöntemi ile yapılması önerilmektedir. Çalışmamızın işitme sağlığına yönelik bireyselleştirilmiş yaklaşımların geliştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Modern audiological practices do not solely focus on determining hearing thresholds, but also evaluate more complex auditory abilities such as speech perception, sound localization, and perceived sound quality in real-life environments. Within this context, the Speech, Spatial and Qualities of Hearing Scale (SSQ), known in Turkish as the Konuşma, Uzaysal Algı ve İşitme Kalitesi (KUİK) Ölçeği, is a subjective assessment tool designed to evaluate how individuals perceive and distinguish everyday sounds in their natural listening environments. This study aimed to evaluate the levels of speech perception, spatial hearing, and hearing quality in individuals with normal hearing by using the KUİK scale, and to examine the relationship between these perceptual dimensions and demographic variables. The research was conducted using a quantitative, descriptive survey model, and data were collected through an online questionnaire. A total of 329 individuals (190 female, 139 male) aged between 18 and 55 years, all with normal hearing, participated in the study. The results showed that participants had generally high levels of auditory perception. A statistically significant difference was found based on gender, while no significant difference was observed based on age. Participants with chronic health conditions had lower scores in spatial hearing and hearing quality. In addition, strong positive correlations were observed between the subdimensions of the scale. These findings suggest that subjective hearing assessment tools may be effective in understanding individuals' real-life auditory experiences. However, it is recommended that future research be conducted with larger and more diverse sample groups. The results of this study are considered to contribute to the development of personalized approaches to hearing healthcare.