Türkiye'de gazetecilik eğitiminin basın yayın yüksekokulları ve iletişim fakülteleri üzerinden değerlendirilmesi: Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi örneği
Evaluation of journalism education in Turkey through schools of media and publishing and communication faculties: Ankara University Faculty of Communication sample
- Tez No: 630167
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Gazetecilik, Education and Training, Journalism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Türkiye'deki Basın Yayın Yüksekokulları ve İletişim Fakültelerinin gazetecilik eğitimleri üzerine karşılaştırmalı bir analiz yapılan bu çalışmada, tarihsel süreçler içerisinde gelişim ve dönüşüm boyutları incelenmiştir. Etkileşimsel ilişki ile birlikte söz konusu yüksekokullar ve fakültelerde verilen eğitimin niceliği, etkisi ve dönütlerin kurumlar arasındaki ilişkisel düzeyleri açıklanmıştır. Bu çerçevede çalışmanın temel amacını; gazetecilik eğitiminin dünü, bugünü ve yakın geleceğindeki gelişimi üzerine literatürsel düzeydeki teorik yaklaşımı ve araştırma örneklerinin irdelenmesi oluşturmaktadır. Böylelikle kuruluşundan günümüze Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü üzerinde mevzuat araştırması yapılmış ve Türkiye'deki gazetecilik eğitimi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a comparative analysis of the journalism education at Schools of Media and Publishing and Communication Faculties in Turkey was made and the dimensions of development and transformation within the historical processes were examined. Quantity and impact of education given in these schools and faculties with interactional relationship and the relational levels of feedback between institutions were explained. In this context, the main purpose of the study is to examine the theoretical approach at literary level and research examples on the development of journalism education in the past, present and near future. Thus, legislation research was made on Ankara University Faculty of Communication from its foundation to the present day, and journalism education in Turkey was evaluated.