Kişisel verilerin korunmasına yönelik kurumsal farkındalık ile çalışanların güven düzeyi arasındaki ilişki: Bir araştırma
The relationship between corporate awareness and employee trust level regarding the protection of personal data: A study
  1. Tez No: 959301
  2. Yazar: MURAT BAYBALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, kişisel verilerin korunmasına yönelik kurumsal farkındalık düzeyinin çalışanların kuruma duyduğu güven üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul'da faaliyet gösteren bir kamu kurumunda çalışan 250 personel oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, kişisel verilerin korunmasına yönelik kurumsal farkındalık ve çalışanların güven düzeyini ölçen anketler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, kişisel verilerin korunmasına yönelik kurumsal farkındalık ile çalışanların güven düzeyi arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir (r = 0,62, p < 0,01). Regresyon analizi, kurumsal farkındalığın çalışanların güven düzeyindeki varyansın %38'ini açıkladığını göstermiştir (R² = 0,38). Ayrıca, yaş, eğitim düzeyi, kurumda çalışma süresi ve kişisel verilerin korunması eğitimi alma durumu gibi demografik değişkenlerin hem kurumsal farkındalık hem de güven düzeyi üzerinde anlamlı etkisi olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, kurumların kişisel verilerin korunmasına yönelik farkındalık düzeylerini artırmalarının, çalışanların güven düzeyini olumlu yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Kurumların veri koruma politikalarını güçlendirmeleri ve çalışanlarına yönelik düzenli eğitim programları düzenlemeleri, çalışanların güven düzeyini artırmada etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effect of corporate awareness level regarding the protection of personal data on employees' trust in the organization. The sample of the research consists of 250 personnel working in a public institution operating in Istanbul. Surveys measuring corporate awareness regarding the protection of personal data and employees' trust level were used as data collection tools. As a result of the research, a significant and positive relationship was found between corporate awareness regarding the protection of personal data and employees' trust level (r = 0.62, p < 0.01). Regression analysis showed that corporate awareness explained 38% of the variance in employees' trust level (R² = 0.38). In addition, it was determined that demographic variables such as age, education level, working time in the institution, and receiving training on the protection of personal data had a significant effect on both corporate awareness and trust level. These findings reveal that increasing the awareness level of institutions regarding the protection of personal data positively affects employees' trust level. Strengthening data protection policies and organizing regular training programs for employees can be effective in increasing employees' trust level.