Şanlıurfa yöresinde leptospiroz olgularının değerlendirilmesi
Evaluation of leptospirosis cases in the Şanlıurfa region
  1. Tez No: 959309
  2. Yazar: VELAT AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş-Amaç: Leptospiroz, leptospira türü spiroketlerin neden olduğu, dünya genelinde yaygın görülen zoonotik bir enfeksiyoz hastalıktır. Çoğunlukla kendini sınırlayan ateşli hastalık tablosu ile seyretse de olguların %5–10'unda Weil hastalığı olarak bilinen ağır klinik formlar gelişebilir. Bu çalışmanın amacı, Şanlıurfa yöresindeki leptospiroz olgularının etyolojisini, klinik seyir ve komplikasyonlarını değerlendirerek farkındalığı artırmak ve morbidite-mortaliteyi azaltmaya katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2020–Ocak 2025 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği'nde takip edilen leptospiroz tanılı 40 hastanın dosya kayıtları retrospektif olarak incelendi. Demografik veriler, mesleki ve çevresel maruziyet öyküleri, klinik semptomlar, laboratuvar bulguları, görüntüleme sonuçları, uygulanan tedavi protokolleri ve prognoz verileri analiz edilmiştir. İstatistiksel değerlendirmeler SPSS 24.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 40 hastanın ortanca yaşı 43 (18-78) yıl olup, %85'i (n=34) erkekti. Vakaların büyük kısmı kırsal bölgelerde yaşamakta ve tarımsal faaliyetler veya kontamine su kaynaklarıyla ilişkili maruziyet öyküsüne sahipti. En sık görülen semptomlar karın ağrısı (%60), ateş (%47,5), halsizlik (%47,5) ve miyalji (%40) idi. Sarılık %30 hastada saptanırken, ağır olgularda renal yetmezlik (%15), alveolar hemoraji (%22,5) öne çıkan komplikasyonlardı. Yoğun bakım desteği 18 hastada (%45) gerekli olmuş ve 2 hasta tüm girişimlere rağmen ölüm gerçekleşmiştir. Sonuç: Çalışmamız, leptospirozun Şanlıurfa yöresinde özellikle yaz-sonbahar aylarında artış gösterdiğini, tarımsal faaliyetler ve kuyu suyu kullanımıyla ilişkili önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu ortaya koymuştur. Mortalitede bilirubin yüksekliği, renal yetmezlik, alveolar hemoraji ve trombositopeni belirleyici faktörler olarak öne çıkmıştır. Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlarda koruyucu önlemler ve erken tanı testleri, hastalık yükünü azaltmada kritik rol oynamaktadır. Ayrıca leptospirozun gerçek insidansını ortaya koymak için gelecekte prospektif, geniş örneklemli ve çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objectives: Leptospirosis is a zoonotic infectious disease caused by spirochetes of the Leptospira species and is widely prevalent worldwide. Although it generally presents as a self-limiting febrile illness, severe clinical forms known as Weil's disease may develop in 5–10% of cases. The aim of this study is to evaluate the etiology, clinical course, and complications of leptospirosis cases in the Şanlıurfa region, thereby increasing awareness and contributing to the reduction of morbidity and mortality. Methods: Between January 2020 and January 2025, the medical records of 40 patients diagnosed with leptospirosis and followed in the Gastroenterology Clinic of Harran University Hospital were retrospectively reviewed. Demographic characteristics, occupational and environmental exposure histories, clinical symptoms, laboratory findings, imaging results, treatment protocols, and prognostic data were analyzed. Statistical evaluations were performed using the SPSS software, version 24.0. Results: The median age of the 40 patients included in the study was 43 years (18– 78), and 85% (n=34) were male. Most cases resided in rural areas and had a history of exposure related to agricultural activities or contaminated water sources. The most common presenting symptoms were abdominal pain (60%), fever (47.5%), fatigue (47.5%), and myalgia (40%). Jaundice was detected in 30% of patients, while renal failure (15%) and alveolar hemorrhage (%22,5) were the leading complications in severe cases. Intensive care support was required in 18 patients (45%), and despite all interventions, 2 patients died. Conclusion: Our study demonstrated that leptospirosis shows a marked increase during the summer–autumn months in the Şanlıurfa region and represents a significant public health concern associated with agricultural activities and the use of well water. Elevated bilirubin, renal failure, alveolar hemorrhage, and thrombocytopenia emerged as key determinants of mortality. Preventive measures and early diagnostic testing among individuals engaged in farming and livestock breeding play a crucial role in reducing disease burden. Furthermore, prospective, large-sample, and multicenter studies are needed in the future to more accurately determine the true incidence of leptospirosis.